Hatékonyabb EU-rendszabályokat sürget Westerwelle
„Az EU-nak hatékony mechanizmusokra van szüksége hogy fellépjen olyan esetekben, amikor Magyarországon veszélybe kerül a sajtószabadság, vagy Romániában az igazságszolgáltatás függetlensége, írta Guido Westerwelle. A német külügyminiszter a Frankfurter Allgemeine Zeitungban csütörtökön megjelent cikkében síkraszállt azért, hogy z EU előírásait, közös kötelezettségvállalásait megsértő tagállamok ellen lépjenek fel gyorsan és határozottan. Először az uniós források befagyasztásával vagy csökkentésével, s ha ez sem segít, szavazati és egyéb jogaik felfüggesztésével.
Westerwelle megállapítja, hogy az adósságválság nem csak súlyos terheket jelent, hanem megrengette a közös európai politika iránti bizalmat is. Ám éppen ebben a helyzetben fontos, hogy megvédjük az európai egység alapvető vívmányait – különösen ott, ahol az európai érték – és kulturális közösség veszélybe kerül. „Sajnos nem magától értetődő, hogy ezek az értékek érinthetetlenek, mutatják a legutóbbi fejlemények egyes tagállamokban. Szabadság és demokrácia, jogállamiság és politikai kultúra, tolerancia és az emberi jogok tisztelete adják az alapot együttélésünkhöz, közös európai politikánkhoz. Az Európai Szerződések aláírásával minden tagállam vállalta ezeket az értékeket s azokat éppen most, a válság idején, minden erővel, határozottan meg kell védenünk. Európának ezért mechanizmusokra van szüksége, amelyekkel hatékonyan fel tudunk lépni olyan esetekben, amikor például Magyarországon a sajtószabadság, Romániában az igazságszolgáltatás függetlensége kerül veszélybe. Ezekben az esetekben a fennálló eszközök nem bizonyultak kielégítőnek. A szerződés 7. szakaszában szereplő legsúlyosabb rendszabályok (a jogok felfüggesztése) előtt oly sok gát tornyosul, hogy azokat soha nem alkalmazták. Ugyanakkor a klasszikus kötelezettségszegési eljárások - bár büntetik a endszabályok konkrét megsértését - gyakran nem érintik a mögötte lévő lényeget, a jogállamiság, a demokrácia megsértését – ugyanakkor az eljárások túl soká tartanak.”
A német külügyminiszter új mechanizmust javasol, amelyet viszonylag könnyen és politikai meggondolásoktól független el lehet indítani. Eszerint ha az Európai Bizottság az európai értékek alapvető megsértését tapasztalja, erről jelentést készít felhívja a tagállamot a hiányosság azonnali megszüntetésére. Amennyiben ez nem történik meg, az Európai Tanács megfelelő rendszabályokról dönthet, beleértve az uniós források befagyasztását vagy csökkentését. Utoljára marad az említett 7. szakasz, amely igen kemény szankciókat tesz lehetővé, így a tagállam szavazati jogának megvonását is.
Westerwelle végül hangsúlyozza: nincs szó egyfajta legfelsőbb európai ellenőrzési rendszerről. Az Európai Szerződések szerint tiszteletben kell tartani a tagállamok alkotmányos hagyományait, ezért a többségi szavazással elfogadható szankciók csak a végső eszközt jelenthetik.