Gauckot aggasztja a magyar nacionalizmus
Joachim Gauck német köztársasági elnök a közelmúltban, Nagy Imre újratemetésének 25. évfordulóján, a visegrádi országok államfőinek társaságában tett rövid budapesti látogatást. Gauck, korábban evangélikus lelkész, ez alkalommal találkozott a hazai testvéregyház vezetőivel és aggodalmát fejezte ki a Magyarországon tapasztalható nacionalizmus miatt.
A találkozóról és Gauck kijelentéseiről az Evangélikus Egyház külföldnek szóló, német nyelvű hírlevele számolt be. Eszerint Prőhle Gergely, az egyház országos felügyelője, bemutatta az elnöknek a Háló-sorozat új kötetét, amelyben feltárják egyházi tisztségviselők 1945-1990 között született állambiztonsági aktáit. „Gauck maradéktalanul osztotta a magyar evangélikus egyház álláspontját, hogy a múlt feltárása a mai Magyarországon nélkülözhetetlen. Ugyanakkor aggodalmát fejezte ki a Magyarországon hallható nacionalista hangok miatt” – idézte a vendéget a hírlevél. (Gauck ismeretesen az NDK állambiztonsági iratait őrző levéltár első vezetője volt).
Prőhle a beszámoló szerint a találkozón hangoztatta, hogy a nacionalizmus napjaink Európájában általános. Ugyanakkor: míg a Lengyelországhoz került német területekről a német lakosságot teljesen kiűzték, a Magyarországtól elcsatolt területeken a magyar lakosság mindmáig ott él. Amikor tehát a határokon túli magyarokról beszélnek, nem területi igényekről van szó, hanem elsősorban a nyelvről, a kultúráról, arról, hogy a magyarok megélhessék nemzeti identitásukat. Mint Prőhle elmondta, Gauck számára újdonságot jelentett, hogy a magyarországi evangélikus egyháznak német, szlovák és magyar gyökerei vannak, tevékenységét ez a hármasság határozza meg és fontosnak tartják, hogy az egyházon belül ne jelentkezzék nacionalizmus.A találkozón átnyújtották a német államfőnek életrajza nemrég megjelent magyar kiadását.
Németországról további írásokat a
www.ger-mania.huhonlapon olvashat.