Itthon a puszta megélhetésért, külföldön a jobblétért küzdenek a vendéglátósok
Míg itthon azért is szólni kell, hogy az ígért bértámogatást felgyorsítsák, addig Franciaországban a támogatások ellenére is kinyitnának az étteremtulajdonosok. A két ország közötti különbségek szemmel láthatóak.
Magyarországon például hat hónap bezárással büntetik az újranyitókat - akiknek már a megélhetés a tét, Franciaországban pedig ugyanazért egy havi bértámogatás megvonásával sújtja a kormány azokat a vendéglátóhelyeket, amelyek helyben, az asztaloknál szolgálják ki a vendégeiket. Ezt utóbbit jelentette be Bruno Le Maire gazdasági miniszter, miután több étteremtulajdonos is nyitásra szólította fel a vendéglátóipart.
Franciaországban a kényszerszabadságra küldött dolgozók teljes fizetésüket megkapják a hatósági zárlat idején, a vállalkozóknak, így az étteremtulajdonosoknak pedig vagy havi 10 ezer eurós kártérítést vagy pedig a 2019-es forgalmuk 20 százalékának megfelelő összegű támogatást utal havonta az állam, ez utóbbi felső határa havi 200 ezer euró.
Magyarországon a vendéglátósoknak elkülönített 20 milliárd forintnyi bértámogatás azonban beragadt, még ekkora összeget nem sikerült kiutalni. Múlt hétvégén azonban már Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő is elmondta, a múlt heti kormányülésen megvitatták a kérdést, és rá kellett jönniük, hogy bizony
„mehetnének ezek a támogatás-kifizetések gyorsabban is,”
még akkor is, ha közben meg kell felelni a bürokratikus szabályoknak. Elmondta, hogy a teljes összegből eddig 7 milliárd forint jutott el a vállalkozókhoz.
Mint ismert, a magyar vendéglátósok vasárnap és hétfőn is tüntettek a Hősök terén, azonban a rendőrök szorgalmas igazoltatása miatt mindkettőnek hamar vége szakadt.
168/MTI