Fehér rózsák a jereváni magyar-örmény emlékmű előtt

2012. május 9., 11:55

Örményországban május 6-án parlamenti választást tartottak, amelyen különösebb szenzációk nem születtek, az eddigi kormányerők győztek. A szavazás tisztaságára az örmények maguk is kínosan ügyeltek, emellett számos ország és nemzetközi szervezet küldött megfigyelőket. Az ICES (a Választási Rendszerek Nemzetközi Szakértői Központja) négy magyar tagja azonban a szakmai feladatok mellett időt szakított arra is, hogy elhelyezze az emlékezés és a kegyelet nemzeti szalaggal egybefogott virágait egy ritkaságszámba menő, magyar kapcsolódású emlékoszlopnál.

Az örmény fővárosban 2002-ben avatták fel azt az obeliszket, amely egyidejűleg tiszteleg egykori ellenségek előtt. A négyszögletű, zömök oszlop rózsaszín tufából épült – Jereván központjának házaira jellemző ez az építőanyag. Az – akkor a Szovjetunióhoz tartozó – Örményországban a II. világháború alatt és után elhunyt magyar hadifoglyok, illetve a Szovjet Hadsereg alakulataiban harcoló, és Magyarországon elesett örmény katonák emlékét egyszerre őrző obeliszk felállításának gondolatát a magyarországi örmény közösség vezető képviselői, köztük Avanesian Alex és Nazarjan Hamlet vetették fel, megvalósításában jelentős szerepet játszott Holló József tábornok, a Magyar Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója.

Az emlékmű Jereván egyetemi negyedének egyik központi terén áll, az örmény fővárosba látogató magyarok – már akik tudnak róla – rendre felkeresik, hogy kifejezzék tiszteletüket az elhunytak iránt. Örményországban Gümriben (a volt Leninakanban), valamint Szevanban, Szpitakban és másutt sok magyar katona és hadifogoly nyugszik, míg Budapesten, a Fiumei úti sírkertben mintegy háromszáz örmény katona alussza örök álmát. Sírjaikat éppúgy, mint a jereváni obeliszket és közvetlen környezetét a helyi hatóságok óvják és gondozzák. Jerevánban az avatás előtt magyar föld és víz került a gránittalapzat alá. (Pestszentlőrincen, az Uzsok téren Kaukázusból hozott hasonló elemek kaptak helyet az emlékkő alatt, amellyel – a jereváni oszlop avatásával egyidejűleg – örmény hazájuk tisztelgett magyarországi hősi halottai előtt.)

A magyar választási megfigyelőket hazánk jereváni tiszteletbeli főkonzulja, Artashes Blurtsyan, a Richter Gedeon gyógyszercég helyi képviselője kalauzolta el az emlékműhöz, ahol – értesítésére – megjelent a nyelvünket jól beszélő Anahit Simonyan asszony, az Örmény-magyar társaság vezetője is, aki a vendégeknek részletesen beszámolt tevékenységükről, arról a sokrétű kulturális akciósorozatról, amellyel hozzájárulnak egymástól távol élő népeink kapcsolatainak megóvásához, lehetőségek szerinti erősítéséhez.