Ezüstlányok őszi aranyban
Régi hagyomány: ha a „nagy olimpia” hősei sikeresek, az felszítja a két héttel később rendezendő paralimpia (elhallással: „paraolimpia”) résztvevőinek harci kedvét. London végül is igazolta ezt, a harminchárom fős magyar kontingens minden idők negyedik legjobb éremtermését produkálta. Van két érdi hölgy, Zsuzsi és Gyöngyi, két igazán klassz, pengés vívó (párbajtőr, tőr), aki, ha esik, ha fúj, Sidney és Athén óta mindig „helyen van”. Ez a hely pedig általában ezüstöt ér. Az ezüstszakasz tagjai Londonban életük sokadik egyéni és csapatdöntőjét vívták, s eszük ágában sincs abbahagyni. Krajnyák Zsuzsa négyszeres, Dani Gyöngyi háromszoros paralimpikon.
Szkubi lelkesen csahol, Albert feszülten hallgat és vár, Fülcsi várakozó álláspontra helyezkedik, hogy aztán nagy ívben hanyagoljon bennünket. Neki csak a gazdi létezik. A háromfős őrző-védő testület (Dani Gyöngyi csapata) manapság megszokhatta az újságírószagot, kíváncsian leszimatolnak minket, ellenőrzik a fotóstáskát, a magnót, majd viharosan kivágtatnak a kertbe: szép időnk van, legyen a fűben a riport. Krajnyák Zsuzsa (a csapattárs, barátnő) úgyis késik, a bölcsiből hozza a gyereket, London három napja a múlté, aranyló ősz van, de még jó meleg. A nagy házban a térkiképzés is jelzi a lakók speciális igényeit: sehol egy lépcső, sarok, kiszögellés. Széles közlekedőutak, egybenyíló szobák. Gyöngyi férje is kerekes székben élt, ő másfél éve ment el közülünk.
Az első nagy fordulatot Dani Gyöngyi életében 1991 sötét februárja hozta. Addig a kamasz lányok zűrös világát élte, Kaposváron lakott, a tizenvalahány évvel idősebb nagylány és az értelmi fogyatékos húgocska mellett, az apa gyárban dolgozott, az anya takarított, Gyöngyi szakmunkásképzőbe járt. Közepesen tanult, vigyázott a sérült gyerekre, és „nem viselkedett példaszerűen”. A szülők néha leültek vele: így ne csináld, amúgy ne csináld, Gyöngyikém, de az utak szövevényesek, azt senki sem mondta meg, mit hogyan is csináljon.
Egyszer leküldték kenyérért a boltba, s három nap múlva érkezett meg, igaz, a kenyeret is hozta. Februárban bántalmazta a fiú, akivel járt, nyilvánosan társaságban megszégyenítette.
– Igazat adtam mindenkinek. Úgy láttam, hogy a lelkiismeretem ellenében élek, csak bánatot okozok azoknak, akik szeretnek. Nem érdemes így tovább csinálni, megváltozni úgysem tudok.
Fölment a négyemeletes panel tetejére, és levetette magát. Későbbi „utókeresztanyja” mondta: „Szűzanya kötényébe estél.” Igaza lehetett.
– A döntés, hogy ugrani fogok, az enyém volt, a másik, hogy életben maradok, szerintem Istené. Talán valami célja van velem, valamit üzenni akart a sorsommal. Néha csak érzem, mégis jó, hogy itt van, kísér az utamon.
Ami „Szűzanya kötényét” illeti, az egy tenyérnyi, piszkos hóbucka volt a betontenger közepén. Ha húsz centivel odébb esik, nincs itt. A kórházban nem is mondtak semmit, hallgattak. A nővére kotyogta ki: ő ismer olyan boldog embert, aki kerekes székben él.
– Mondom neki: „Te Macó, ne bomolj, húsvétra otthon is vagyok, legfeljebb veszítek egy évet.”
Így történt, de kicsikét máshogy... Teltek a hónapok. Biztató volt, hogy megígérték: nemsokára kapja a járógépet. Hajnalban, ébredés után figyelte önmagát, „mozdul-e belül valami”. De süket csend volt. Járógépet sem kapott, és egyszer betoltak egy széket. Azóta abban él. Nem volt még érett ahhoz, hogy a Marczibányi téri mozgássérültcentrum légkörét elfogadja. Egy év valóban kimaradt. Akkor találkozott egy keresztény közösséggel, amely meghallgatta és befogadta.
Szkubi zaklatott csaholása jelzi, megjött Zsuzsa (33) és Zselyke (2). A kis szöszi még korhatár alatt döntötte el, hogy ő pedig feláll és járni fog. Felpattant, és azonnal szaladgálni kezdett. Ez azóta se változott. Zselyke beröpdösi a kertet, végigpásztáz néhány szobán, a helyzetet stabilizálni kellene, s ez nem is olyan egyszerű.
Zsuzsa mindenben Gyöngyi ellenpontja. Ha a finom vonású, szomorkás Gyöngyike vívódó alkat, Zsuzsa maga az életvágy, a szókimondás. Harsányan nevet, imád enni, inni, bulizni, főzni, gyereket szülni és nevelni. És sport ide, olimpia oda, rá-rágyújt néha, igaz, csak lájtosan. Nemrég mentek szét a párjával, talán a nagy verseny előtt.
– Így hozta a sors. Megmaradt nekem Zselyke” – nevet, csak éppen ki nem mondja: „Mi dolga itt még egy férfinak? Azzal csak gond van.”
Zsuzsának minden hepiend. Gyöngyi az athéni ezüst után sírva fakadt, Zsuzsa „megy, mint a gőzgép”, s valóban örült az ezüstöknek. Félénken a bal lábára pillantok, aminek lenni kéne, de nincs.
– Fejlődési rendellenesség – zárja rövidre élete nagy történetét, s ezzel be is fejeztük.
Mintha azt mondaná: nem nőtt ki az egyik lábam, bagatell. Siettek is a szülők úszásra íratni az első gerincferdüléssel, legalább az a hát legyen egyenes. De az úszáshoz eredmény kellene. Olyan nem nagyon volt, és átnyergelt a vívásra. Az uszoda és a strand úgyis barátságtalan környezet egy fogyatékkal élőnek. A gyerekek természetes kegyetlensége eltörpül a felnőttek „gyöngéd tapintata” mellett. „Juj, ne nézz oda, kisfiam. Látod, ezért kell jó gyereknek lenni.” Egy idő után beszól az ember a tompaagyú, bámész népnek.
A barátnők a páston nem mennek egymás ellen, Zsuzsi A, Gyöngyike B kategóriás. Az első csoport végtaghiánnyal élőkből áll, a második gerincsérültekből. Ami mindkét csoportnál azonos: a székek rögzítve vannak, ülő helyzetből emelkedni tilos. Ezt a versenyen külön bíró figyeli. A vívók csak „fenékbírónak” mondják.
Zsuzsa és Gyöngyi nemcsak külön világ, Istenhez való viszonyuk is nagyon más. Zsuzsát „nem nagyon fogta meg a dolog”, Gyöngyi mély vallásosságát is praktikusan értelmezi.
– Minden csapatban elkel egy imádkozós ember. Biztos, ami ziher.
Egyszer azért elkotyogja: – Volt idő, mikor haragudtam Istenre. Miért én? Miért pont velem tette ezt?
Gyöngyi – Zsuzsi szerint – lelkizős, önemésztő típus, kivéve, ha fel kell szúrni valakit, akkor nem ájtatoskodik. Zsuzsa a kiélezett helyzeteket szereti, mikor 14-14-re állnak, s egy találaton múlik minden.
– Akkor fölmegy az adrenalinom. És az remek.
Ezt hívják versenyző típusnak.
Gyöngyinek a Marczibányi téren korlátozott lehetőségei voltak. Lehetett volna bőrdíszműves, varrónő, parókakészítő, szőnyegszövő, járhatott volna gimnáziumba a Hermina útra. A szülők mint jó munkásemberek a szakmát preferálták. „Mire mész ma egy érettségivel?”
Gyöngyi belevágott a parókaügybe, s nem készített egy fia parókát sem.
– Ahogy egyre több embert megismertem, rájöttem, szívesen beszélgetnek velem. Van érzékem a kommunikációhoz.
Munkavállalási tanácsadóként dolgozik.
– Ha maradok, aki a baleset előtt voltam, más pályát futok be. Lehettem volna pamutgombolyító, alkoholista, benzinkutas, pincér, annyi minden. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy mindenki menjen fel a tetőre. Én fölmentem, és szerencsésen estem.
A sport iránti vonzalom már a Marczibányi téri fiúkhoz kapcsolódik. Imádtak székből kosarazni, más volt a mozgáshoz való viszonyuk, ahogy kipottyantak, s azonnal visszapattantak, ahogy pattogtatták a labdát, és bedobták a szaggatottról. Nem szégyellték még az inkontinenciát sem. Mosolyogva jegyezték meg: „Haza kell ugornom, srácok, bepisiltem.”
Nehéz kérdéshez érünk. Miként lehet a nőiséget megélni kerekes székesen. Gyöngyi csak mosolyog.
– Természetesen. Nem szültem gyereket, talán a sport miatt. De ez szerelmi házasság volt.
A férjével (és a szerelemmel) a Motiváció Alapítványnál ismerkedett meg Gyöngyi. P. tizenhéttel volt idősebb, intézetben nevelkedett, nem sokkal korábban maradt özvegyen egy nyolcéves kicsi lánnyal. A nyolcvanas évek végén az országúton „megütközött” egy kamionnal, és ő húzta a rövidebbet. Akkor került kerekes székbe.
Zsuzsánál kérdés sem volt, akar-e gyereket, ami a sport és a munka, az óvoda vagy a bank mellett nem könnyű műfaj.
– Nem akarok erről beszélni. Itt van Zselyke, és ez mindent megér.
Varázsütésre megjelenik a kislány, cicásan a mami ölébe bújik, fehér, mint a tej, édes mint a méz, gyönyörű, mint a tavaszi napsugár. Anya ezzel egyet is ért.
– Jól sikerült – mondja megkönnyebbülten. S ahogy Zselyke az ölében fészkelődik, talán maga sem veszi észre, kezét ösztönösen a kislány bal combjára helyezi...
Gyöngyi tavaly májusban maradt egyedül. A tragédia, mint mindig, riasztóan köznapi. Betegség, nehéz élet, napi két doboz szűrős Szimfónia, a vége felé már csak öt szál. De akkor már késő volt. Gyöngyi végig reménykedett. Krajnyák Zsuzsi meséli: az egyik este felhívta a kórházból, P. húslevest enne. De reggel némák maradtak a mobilok.
Nyilván az olimpia is segített talpra állni. Athénban a férj még ott volt a „Hajrá Gyöngyi” feliratú trikolórral.
– Most lélekben voltunk együtt – mondja Gyöngyi, és hallgatunk.
A nagy játék azért folytatódik. Gyöngyi Szocsiba szeretne kijutni, a téli olimpiára, mert bármilyen furcsán hangzik, remekül síel.
– Abban aranyesélyem is lenne – mondja bizakodva.
Alkonyodik. A fotós kéri, álljon fel a csapat, készüljön néhány kép, „míg le nem megy a nap”. Most itt állnak, ellenfényben. A cél 2016 – Rio. Nem adják fel, harcolni fognak, míg le nem megy a nap.