Ez itt már diktatúra

2013. október 1., 09:33

Herendi Károly levelezőtársamnak a szeptember 12-i számban megjelent, Bruck András igaza című írásában foglaltakkal teljes mértékben egyetértek. Azt írja a Bruck Andrással készült interjúról, hogy „nem ártana, ha Mesterházy úr és csapata naponta átolvasná, amennyiben komolyan gondolja az összefogást és Orbánék leváltását 2014-ben”.

Remélem, mi, levelezők a választópolgárok bizonyos hányadának véleményét közvetítjük politikusaink felé, tehát elvárható lenne, hogy valóban figyeljenek rá. A Bruck Andrással készült interjú nemcsak azért nagyszerű, mert a 2006-os események tükrében elénk tárja, hogy mi lenne, ha Orbán Viktor újabb négy évet kapna, hanem azért is, mert ki meri jelenteni: ez a rezsim igenis diktatúra, amit sem az ellenzék, sem a hozzá közel álló média nem mer megfogalmazni.

Amikor a sajtóban megjelenő leveleimet olvasó ismerőseim azt a kérdést teszik fel, hogy nem félek-e, akkor én visszakérdezek: mitől? Attól, hogy egyszer csak érted jön a „fekete kocsi”. Lehet, hogy ezt a mondatot a fiatal olvasók nem is értik, de mi, akik végigéltük a Rákosi-rendszert, megborzadunk, és nem akarjuk elhinni, hogy ilyen mondat újra megfogalmazódhat.

Igaza van Bruck Andrásnak: attól, hogy szavainkért és írásainkért a valóságban még nem kell rettegnünk, ez a rezsim még diktatúra. Ezt az eddigi történések is igazolják. Az egészségügyi intézmények, az iskolák, a takarékpénztárak államosítása, a magánnyugdíjpénztárak lenyúlása mind azt bizonyítják, hogy ez valóban diktatúra. Az csak diktatúrában történhet meg, hogy egy államtitkár kijelentse: egy parlamenti képviselő a miniszterelnök nevét a szájára sem veheti. Amikor az ország alkotmányát – bocsánat, alaptörvényét – egy párt egyedül egy éven belül ötödször is módosíthatja, akkor az már valóban diktatúra.

Bruck András szerint a magyar társdalomban még az akarat sincs meg a diktatúrával szembeni védekezésre. Sajnos a mai valóság szerint ez így van. Remény csak az lehet, hogy a választáskor a „függöny” takarásában valamennyi társadalmi rétegnek eszébe jut az a sok sérelem és megaláztatás, amelyben ez a rezsim részesítette a négy év alatt.

Id. Jókai Oszkár

E-mail