Esterházy Pál herceg, egy igaz ember kitüntetése
A második világháború idején, a vészkorszakban az üldözötteknek nyújtott segítséget ismeri el a budapesti Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Alapítvány, valamint az Igaz Emberek Társasága az Esterházy Pál hercegnek posztumusz adományozott kitüntetéssel. A Helytállásért oklevelet a két szervezet vezetője adta át ünnepélyesen Kismartonban a családot képviselő Ottrubay Istvánnak.
A herceg katolikus neveltetését, a család hagyományait és gondolkodását, hitbéli elkötelezettségét ismerve és elismerve nem tűnik különösnek, hogy a Budapesten élő Esterházy Pál 1944-ben több üldözöttnek menedéket nyújtott – mondotta laudációjában dr. Szita Szabolcs az elismerő oklevél átnyújtásakor a kismartoni Esterházy kastélyban. A kutató arról is megemlékezett, hogy a herceg tetteiről viszonylag kevés dokumentum maradt fenn. Már csak azért is, mert természeténél fogva szerényen hallgatott ezekről akkor is, amikor ez előnynek számíthatott volna. Egyik ilyen emlék arról szól, hogy 100 ezer pengőt, akkortájt valóságos kis vagyont adományozott az életveszélybe került éhező zsidó gyermekek menekítésére létesített intézménynek.
Az utolsó herceg (1901- 1989) emlékét híven őrzi az Esterházy Magánalapítvány, amint a visszavonultan élő özvegyről,
Ma már tudott, hogy a herceg Tárnok utcai villájának egy részét 1944 őszétől a budapesti Svájci nagykövetség rendelkezésére bocsátotta. Dr. Peter Haber azt is felkutatta, hogy Harald Feller, aki 1944-45 telén Svájc budapesti nagykövete volt, sok magyar zsidó életét mentette meg. (E tettéért 1999 szeptemberében a Jad Vasem a Világ Igaza díjban részesítette).
A posztumusz átadott Helytállásért oklevél most méltatja Esterházy Pál tetteit. Ezekről egyébként 2008-ban könyv is jelent már meg. Az ünnepség után Kismartonban a jelenlévők megnézhették Katona Zsuzsa és Nyeste Péter 2009-ben készül dokumentumfilmjét a herceg nem éppen könnyű életéről.