Elhallgattatják a Klubrádiót

Az Article 19 (19. cikkely) nevű, a szólás- és sajtószabadság védelmében 1987-ben alapított tekintélyes brit civil szervezet részletes elemzést közöl és aggodalmát fejezi ki a Klubrádió küszöbön álló elnémítása ügyében, valamint felszólítja az EU-t és az Európa Tanácsot, hogy „kísérje figyelemmel ezt a frekvencia-pályázatot és gyakoroljon nyomást a magyar kormányra a média sokféleségének megőrzése érdekében.”

2011. szeptember 14., 10:42

Szerző:

A magyar médiatörvény a cenzúrát szolgálja című írásában a szervezet részletesen foglalkozik a Klubrádió esetével. A brit sajtóvédők beszámolnak arról, hogy a tavaly hatalomra került jobboldali kormány óriási médiabirodalmat épített ki magának és ma már két országos ellenzéki napilapon kívül, a Klubrádió az „egyetlen rádióállomás, amely független a kormánytól”.

Beszámolnak arról, hogy a Klubrádió már elnyert 92.2-es frekvenciáját 2010-ben egy tollvonással eltörölték, és azóta a hatóság kéthavonta hosszabbítgatja az engedélyüket, amivel súlyos anyagi gondokat okoznak az adónak. A rádió népszerűségét bizonyítja, hogy a hallgatók mintegy 500 ezer eurónyi összeget adakoztak kedvenc adójuk megmentése érdekében. A rádió hallgatottságát napi 200-400 ezerre becsülik.

Külön kiemelik az egyik legnépszerűbb adást, a Bolgár György által vezetett „Megbeszéljük” c. interaktív napi műsort, ahova zömében baloldali érzelmű, ellenzéki beállítottságú hallgatók telefonálnak be. Maga a rádió is erősen kritikus a jelenlegi kormánykurzussal szemben. A műsorstruktúra sokszínűségét mintegy 40-féle műsor biztosítja, amelyek lefedik a közélet legtöbb aspektusát, s külön hangsúlyt helyeznek a hallgatók aktív részvételére.

„A rádiónak – magas hallgatottsága és rendkívüli népszerűsége ellenére – most a beszüntetéssel kell szembenéznie” – folytatja az elemzés. A 95,3 Mhz-es frekvencia lejártával az új médiahatóság „szép csendben” új rendszert dolgozott ki a pályáztatásra. Az Article 19 szerint kétség sem fér hozzá, hogy a médiahatóság szándékosan úgy írta ki az új pályázatot – főleg zenét sugárzó, helyi hírekkel és témákkal foglalkozó kereskedelmi rádiók számára –, amivel eleve kizárta a Klubrádiót az esélyes pályázók közül, hiszen az elsősorban országos és közérdekű témákkal foglalkozik, valamint nem zenei adó. Érdekes módon az „ellenpontnak” nevezhető Lánchíd rádió minden probléma nélkül megkapta az új sugárzási engedélyt.

Az Article 19 beszámol arról is, hogy az új Médiatanácsban kizárólag a hatalmon lévő párt képviselői ülnek, annak elnöke, Szalai Annamária, egykor Fidesz-képviselő volt és Orbán bizalmi embere. A brit szervezet felhívja a figyelmet arra, hogy a médiahatóság döntése önkényes, és arra utal, hogy „semmibe veszi a nemzetközileg is elismert igényt a sokszínűségre”.

A brit sajtóvédők nyilatkozatukban „felszólítják a hatóságot, hogy alkalmazza a pluralizmus és a sajtószabadság nemzetközi normáit, amikor jelentős hatáskörével él és a Klubrádió frekvenciakérelméről dönt. A Médiatanácsnak be kell bizonyítania a nemzetközi közösségnek, hogy az új törvény adta precedens nélküli hatalmukkal nem élnek vissza és a szabályozási döntéseiket nem befolyásolják a politikai elfogultságaik.”

Az Article 19 továbbá ” felszólítja az EU-t és az Európa Tanácsot, hogy „kísérje figyelemmel ezt a frekvencia-pályázatot és gyakoroljon nyomást a magyar kormányra a média sokféleségének megőrzése érdekében."

19. cikkely
"Minden személynek joga van a vélemény és a kifejezés szabadságához, amely magában foglalja azt a jogot, hogy véleménye miatt ne szenvedjen zaklatást és hogy határokra való tekintet nélkül kutathasson, átvihessen és terjeszthessen híreket és eszméket bármilyen kifejezési módon."
19. cikkely; ENSZ Emberi jogok egyetemes nyilatkozata