Egy millió rokkant nyugdíjas

A rendszerváltás óta napjainkban jegyzik a legkevesebb rokkant nyugdíjast Lengyelországban. Ez a rekord alacsony szám egy millió 75 ezer főt jelent a közel 40 milliós lakosú országban.

2013. szeptember 3., 09:28

Tizenöt évvel ezelőtt voltak a legtöbben, 1998-ban a rokkantosított lengyelek száma 2,7 millió volt. Ez a szám szép lassan kezdett apadni, 2011-ben 1,174 millió rokkantnak jutott ez a fajta nyugdíj, tavaly év végén már csak 1 millió 90 ezren éltek e lehetőséggel, és a mostani 1 millió 75 ezres szám is csökkenni a fog az elkövetkező hónapok során a szakemberek szerint.

Mindennek az az oka, hogy a társadalombiztosítás jelentősen megszigorította a rokkantosítás feltételeit, s mielőtt valakinek a rokkant nyugdíjat utalnák, háromszor is ellenőrzik a dokumentumokat. Emellett a korábban megítélt járadékokat újra ellenőrzik.

Marek úr hivatásos tiszt apját meggyilkolták az oroszok Starobielskban, majd a családot Szibériába hurcolták kényszermunkára. A férfi emberi roncsként tért vissza hazájába, ahol sokáig kellett gyógykezelésnek alávetnie magát, hogy munkába tudjon állni. Jelenleg keringési zavarokkal és idegrendszeri problémákkal küzd. Rokkant nyugdíjat kapott, havi 800 zlotyt (kb.56 ezer Ft), de a papírok átvizsgálása után már visszavonták ezt a járadékot.

Az Invest Bank egyik fő közgazdásza azt mondja, emlékszik, a kilencvenes években az állam rokkantosított mindenkit, akit lehetett – ez volt a munkanélküliséggel való küzdelem egyik formája, azok is elérhették, akiknek az egészsége minimális csorbát szenvedett, sokszor az is elég volt, ha valakinek fájt a gerince. Ennek lett a következménye, hogy évente legalább 300 ezren kaphattak rokkant nyugdíjat. Abból a 300 ezerből, akik akkor járadékot kaptak, ma csupán 50 ezren juthatnának ehhez.

Most már nem hogy a gerinc fájdalma, de két szívinfarktus sem elég, vagy éppen az, ha valakinek hiányzik a keze vagy a lába. A társadalombiztosítás azt mondja, nem azt vizsgálja, hogy valaki egészséges-e vagy beteg, hanem azt, hogy betegsége valamilyen munka elvégzését lehetővé teszi-e vagy sem.

A másik ok, amiért jelentősen csökkent a rokkant nyugdíjasok száma, hogy bevezették a szabályt: amint a rokkant nyugdíjas eléri az öregségi nyugdíj korhatárát, automatikusan nyugdíjassá válik, s ezzel eltűnik a rokkantosítottak listájáról. Régebben ez nem így volt, ha valaki megkapta a rokkant nyugdíjat, azt élete végéig kapta.

Mindazok, akik fentiekkel nem értenek egyet, bírósági úton mondhatnak ellent, és nagyon sokan meg is teszik ezt: negyedévente legalább 7000 ilyen eljárást indítanak országszerte.

Jelenleg a rokkant nyugdíj összege nem túl vonzó – ezért sem nő a járadékosok száma. Az átlagos összeg 1453 zloty (valamivel 100 ezer Ft felett), ezzel szemben az átlag nyugdíj Lengyelországban 1930 Zl (135 ezer Ft). A szakemberek szerint az új nyugdíjszámítási szabályok miatt azonban ez a tendencia meg is fordulhat, hiszen az öregségi nyugdíj kiszámításának most az lesz az alapvető szabálya, hogy amennyit megtakarítottál az évek során, annyit fogsz kapni öregségedre