Egy édesanya, akinek mindkét gyermeke túlélt egy-egy iskolai lövöldözést

2018. március 4., 16:16

Szerző:

Celia Randolph azt gondolta, a villám nem csap kétszer ugyanoda. Tévedett. Az amerikai édesanya a BBC-nek mesélt először arról, hogy két gyermeke, két különböző iskolai lövöldözést élt túl.

- Nem vagyok egy érzelgős ember, de most már nagyon mérges és szomorú vagyok. Pedig a mi történetünk még így is semmi azokéhoz képest, akiknek meghalt a gyermekük - mondta Randolph a BBC-nek, miután fia és lánya is kénytelenek voltak rettegni egy olyan helyen, ahol elvileg biztonságban kellett volna érezniük magukat.

Celia az első hívást 12 évvel ezelőtt kapta. Lánya a Colorado állambeli Platte Canyon középiskolába járt, amikor egy fegyveres tinédzser túszul ejtett hat diákot az intézményben. Chelsea, Celia lánya életben maradt, de barátnője, Emily Keyes meghalt. - Egy asztal alatt bújtam el a szemközti osztályteremben, amikor megtudtuk, hogy egy fegyveres, akinek állítása szerint robbanószerkezet volt a táskájában, behatolt az iskolánkba és egy osztályteremben hat lányt túszul ejtett. Megvártuk a kommandósokat, akik behatoltak és így ki tudtunk menekülni.

Chelsea hazament a szüleihez, de ekkor még nem ért véget a túszdráma, a televízióban nézte az egész család, hogy mi történik. - Láttam, hogy kitolnak valakit hordágyon a suliból - emlékszik vissza a lány, aki később megtudta, barátnője az, aki nem élte túl a borzalmat.

Az eset megrázta Chelseat, és az egész családját. Celia úgy érezte, nem tudta megvédeni a gyermekét.

A Randolph család aztán 2007-ben visszaköltözött Celia szülővárosába, Floridába. 2006 és 2018 között 57 ámokfutás történt az országban, de Celia még mindig nem gondolta, hogy mindez újra megtörténhet velük.

Eljött aztán 2018 februárja és fia, Christian a parklandi Marjorie Stoneman Douglas középiskola tanulója volt. Éppen egy konyhai ismeretek órán ült, amikor meghallotta Nikolas Cruz első lövéseit. Tanáruk gyorsan kapcsolt és beparancsolta a gyerekeket a szekrényekbe. - Mindenki a szüleinek írt üzenetet, néma csendben. Én nem tudtam, mert lemerült a telefonom - mondta Christian a BBC-nek.

Édesanyja, miután megtudta, mi történik, majd belebolondult, hogy a fia nem válaszol az üzeneteire, és azonnal az iskolához hajtott.

Nikolas Cruz
Fotó: Coconut Creek Police/Twitter

- A tanárnőnk mondta, kapjunk fel konyhai késeket arra az esetre, ha bejönne a támadó. Nem volt rá szükségünk szerencsére, a kommandósok kiszabadítottak bennünket. Üvöltöttek, hogy tegyük fel a kezünket, feküdjünk a padlóra. Nem tudhatták, hogy nincs -e véletlenül köztünk lövöldöző.

Christian azt mondja, bár furcsán hangzik, de szerencsésnek érzi magát, hogy testvérével meg tudja beszélni, ami történt. - Amikor kijöttem, először azt éreztem, bent kellett volna maradnom. Majd nem éreztem semmit. Chelsea is azt mondta, először teljesen zsibbadt volt, később összeomlott. De megnyugtatott, hogy itt lesz mellettem, ha ez megtörténik.

A gyerekek édesanyja is azt szeretné, ha sokkal szigorúbb fegyvertartási szabályok lennének. Ugyanakkor azt gondolja, hogy amíg a fegyverlobbi támogatja a politikát, addig ez esélytelen. - Minden bizodalmam a gyerekekben és a közösségi médiában van. A gyerekek szégyent keltettek a felnőttekben, akik kénytelenek tenni valamit. És most már a mi dolgunk, hogy történjen valami, nekik újra gyerekeknek kell lenniük.