Égig érő füstoszlopok Dél-Koreában
A legutolsó információk szerint két dél-koreai katona meghalt, 18 ember – köztük civilek – megsérült abban a tüzérségi párbajban, amely Észak-Korea és Dél-Korea között zajlott le kedden délelőtt. A koreai háborút felfüggesztő 1953-as tűzszüneti megállapodás óta ez volt az első alkalom, hogy a két állam tüzérséget vetett be egymás ellen.
A dél-koreai hadsereg szerint az északi tüzérség mintegy száz lövedéket lőtt ki a szigetre. Ennek megtorlásaként a szigeten állomásozó dél-koreai tüzérség kilőtt mintegy 80 lövedéket az észak-koreai partokon álló, támadó ágyúk felé - közölte a hadsereg.
A megtámadott, körülbelül 1600 lakosú szigetről körülbelül 250 ember menekült el halászhajókon a legközelebb, 80 kilométerre lévő Incshon város kikötőjébe.
Észak-Korea időközben megfenyegette déli szomszédját, hogy ismét lőni fogja területét, ha az akár csak egy hajszálnyival is megsérti a két országot elválasztó fegyverszüneti vonalat. "Többszöri figyelmeztetésünk ellenére Dél-Korea 13 órától kezdődően több tucatnyi lövedéket lőtt ki területi vizeinkre Jonpjong-sziget mellett (...) és mi azonnal határozott katonai akcióba fogtunk" - közölte a KCNA hivatalos hírügynökség. A szűkszavú közleményből nem derül ki, hogy az állítólagos dél-koreai támadás okozott-e bármilyen kárt Északnak.
Szöuli közlés szerint a Jonpjong-sziget észak-koreai tüzérség általi ágyúzása 14 óra 34 perckor kezdődött, és 65 percig tartott.
Dél-Korea: óriási megtorlásra számíthat Észak-Korea, ha újra támad
Óriási megtorlásra számíthat Észak-Korea, amennyiben ismét támadni fog - közölte kedden Ri Mjong Bak dél-koreai elnök. Ri azt követően tette ezt a kijelentést, hogy az észak-koreai tüzérség száz ágyúlövést adott le egy dél-koreai szigetre, aminek során két katona életét vesztette és megsebesült 18 ember, köztük három polgári lakos. A tüzet Szöul viszonozta. "Soha nem fogjuk tolerálni azt, ha Észak válogatás nélkül támad meg civileket" - szögezte le a dél-koreai elnök. Az incidens miatt számos ország aggodalmának adott hangot. Azonban a korábbi jelentésekkel ellentétben az ENSZ Biztonsági Tanácsa mégsem tart kedden rendkívüli ülést a történtek megvitatására.
A támadás „nagyon komoly provokáció”, egyúttal „az elmúlt évtizedekben példa nélküli cselekmény” volt – idézi a CNN Scott Snydert, az Egyesült Államok koreai politikájáért felelős központjának igazgatóját.
Az Egyesült Államok 28 500 katonát állomásoztat Dél-Koreában és a Pentagon közlése szerint több mint 50 azonnal bevethető haditengerészeti jármű tartózkodik a térségben, többek között a USS George Washington anyahajó.
(forrás: MTI/CNN/Új Kína hírügynökség)