Drezda nem kér a neonácikból

Drezda szombaton emlékezett meg a város 65 évvel ezelőtti elpusztításáról. A gyászünnepet neonácik idén is tüntetésre akarták felhasználni, de ezúttal ez nem sikerült: vagy 15.000 drezdai emberlánccal akadályozta meg, hogy a feketeruhások bejussanak a belvárosba.

2010. február 14., 13:30

A történelmi, műemlékekben gazdag város központját 1945 februárjában döntötte romba a szövetséges légierő szőnyegbombázása. A gyújtóbombáknak vagy 26.000 polgári lakos esett áldozatul, megsemmisültek műemléki épületek százai. A tragédiáról való megemlékezést német neonácik és külföldi társaik rendre, évente felhasználták tüntetésekre, erő-demonstrációkra. A német szélsőjobb egyik pártja, az NDP Szászországban a rendszerváltás óta erős, jelenleg is 8 képviselője van a tartomány parlamentjében. Máig felidézik 2005-ös botrányukat: amikor a parlament megemlékezett Auschwitz felszabadulásáról, az NPD képviselői kivonultak a teremből.

A bőrfejűek azonban idén határozott ellenállásba ütköztek. Jóllehet a bíróság a demokratikus szabadságjogok alapján engedélyezte felvonulásukat, arra nem kerülhetett sor: sok ezer drezdai, politikai pártállásától függetlenül, oldalukon a tartomány és a város kereszténydemokrata és liberális vezetői, többszörös emberlánccal zárták le a belvárosba vezető útvonalakat. (A tartományi kormány hasonló a szövetségihez, a CDU és az FDP koalíciója)

A más tartományokból is Drezdába vezényelt nagy rendőri erők a kialakult helyzetben közölték a szélsőjobb vagy 5.000 felvonulójával: mivel biztonságukat nem tudják garantálni, nem tarthatják meg a demonstrációt.

Helma Orosz, a város kereszténydemokrata főpolgármestere beszélt is a tüntetőkhöz. „Szembe kell szállnunk azzal, hogy öreg és fiatal nácik kisajátítsák maguknak a gyász napját. És arra is emlékeznünk kell, hogy ezt az átkozott háborút ki indította el…” mondotta. Miközben az emberlánc védte a belvárost, végig szóltak a templomok harangjai.