Csak óvatosan!
Szinte minden fontos sajtóorgánum bő terjedelemben írt a múlt heti magyarországi eseményekről. Ezekből az újságcikkekből válogatottunk.
Szelestey Lajos sajtószemléje
Neue Zürcher Zeitung
Korábbi bizalmasa nyíltan hadat üzent Orbán Viktornak, és a hatalmi harc veszedelmes lehet a miniszterelnök számára. Hogy kettejük egykor szoros viszonya megromlott, arról régóta tudni lehetett. Például amikor Simicska meglebegtette indulását a veszprémi pótválasztáson, az csalhatatlan jele volt a viszálynak, hiszen a kétharmados többség egyetlen helyen múlik. Az ellentétek egyértelművé váltak, miután az üzletember olyan szitokszavakat zúdított Orbánra, amilyenek egyáltalán csak lehetségesek magyarul. Hogy mi lesz a csata kimenetele, teljesen nyitott. Az biztos, hogy a nyílt ellenségeskedés rosszkor éri a kormányfőt, mert úgy tűnik, hogy a három választási győzelem után a realitásérzék némiképp cserbenhagyta Orbánt, több téves döntést is hozott. A felmérések szerint a Fidesz az elmúlt hónapokban csaknem egymillió hívét veszítette el, amiben része volt az RTL Klub kampányának. Ha most a Hír TV is irányt vált, az még inkább lenyomhatja Orbán támogatottságát. A jelek szerint a kormánypárton belül kiszámíthatatlan a helyzet. Simicska sokat tud, és ennek a miniszterelnök cseppet sem örül. És az üzletember arról beszélt, hogy ebben a küzdelemben egyikük elbukik.
The Economist
A tekintélyes brit lap szerint félő, hogy nem sikerül egységes oroszellenes tömböt kialakítani Strasbourgban, miután tavaly a jobb- és baloldaldali populista pártok a helyek egynegyedét vitték el az európai parlamenti választásokon. Az összeállítás egyértelműen oroszbarát erőnek minősíti a Jobbikot, de nem marad ki a felsorolásból a Fidesz sem. A cikk a Kreml feltétlen támogatójának tekinti a bolgár Atakát, a görög Arany Hajnalt, illetve a másik oldalról a kormányzó Szirizát, az osztrák Szabadságpártot, a francia Nemzeti Frontot, a Brit Nemzeti Pártot és az olasz Északi Ligát. A Jobbikról azt írja, hogy az bevallottan Moszkva híve. Vezetője két éve az európai örökség őrzőjének nevezte a Kremlt, és szembeállította a megbízhatatlan EU-val. A párt legellentmondásosabb tagja az EP-képviselő Kovács Béla, aki orosz érdekekért lobbizik, és a látszatválasztások megfigyelőjeként nevét adta a Krím megszállásának legitimálásához. De az egykor harcosan antikommunista Fidesz is szoros viszonyt tart fenn Oroszországgal. Múlt júliusban Orbán Viktor közölte, hogy illiberális államot akar felépíteni az unión belül. Arra ugyanakkor kevés a bizonyíték, hogy a populista tömörülések pénzt fogadnak el Putyintól, bár itt nehéz biztosra menni, tekintve ezen erők átláthatatlan anyagi ügyeit.
Die Welt
A tömegesen érkező kosovói menekültek miatt nyomás alá került Magyarország, amely nagyobb rendőri jelenléttel igyekszik megoldani a gondot, de igazából tehetetlennek tűnik. A déli határon készült tudósítás beszámol arról, hogy Ásotthalom környékén jelenleg leginkább mezőőrök ellenőrzik a terepet, egyikük nemrégiben egyetlen nap alatt hétszáz illegális bevándorlót tartóztatott fel. Hogy őket alkalmazzák e célra, az a jobbikos helyi polgármester, Toroczkai László ötlete volt. Találkoztak Röszkén a leginkább érintett négy állam rendőrfőnökei is, és ennek nyomán, a fokozott szerbiai szűrésnek köszönhetően, valamelyest csökkent az érkezők száma. Ezzel együtt a magyar határőrség parancsnoka szerint sokan az Európai Unió Bírósága 2012. októberi döntése miatt próbálkoznak az országon keresztül bejutni az EU területére. Az ítélet ugyanis elvetette azt a gyakorlatot, hogy a menedékkérelmek elbírálásáig őrizetben tarthassák az érintetteket. Azóta viszont a legtöbben az adatok felvétele után kereket oldanak Nyugat felé. Az embercsempészek utasonként ötszáz eurót kapnak, de egy albán arról is beszámolt, hogy meg kell vesztegetniük a szerb rendőröket is, ha összefutnak velük. A továbbengedéshez a tarifa ötven–száz euró. A német hatóságok nemigen tudnak támaszkodni a dublini egyezményre, mert hiába küldik vissza az albánokat és a többieket oda, ahol először léptek be az unióba, a schengeni övezeten belül viszonylag könnyű mozogni, ezért az érintettek hamar ismét Németországban bukkannak fel. Továbbá tavaly júniusban egy német bíró precedensértékű döntést hozott: nem lehet visszatoloncolni a migránsokat magyar földre, mert ott nem szavatolják az emberi jogaikat. Ezért a német kormány most nyomást fejt ki, hogy Magyarország reagáljon az új helyzetre. Papp Károly rendőrfőkapitány azt közölte, hogy megszigorították az ellenőrzést az országon belül. De mivel nagyon sok menekült özönlik magyar területre, a legtöbben közülük átjutnak a hálón. Rogán Antal azt akarja, hogy térjenek vissza az EU miatt eltörölt régi rendszerhez. A Fidesz frakcióvezetője épp ezért népszavazást kezdeményezett, hogy ily módon szerezzen támogatást egy hatékonyabb módszer számára, még ha az ellentétes is az érvényes európai joggal. Közben pedig az egyik ásotthalmi mezőőr, aki átszámítva 345 eurót keres, azon töri a fejét, hogy áttelepül Angliába. Vagyis gazdasági menekült lesz az, aki jelenleg épp a hasonszőrűektől védi a határt.
Reuters
A Fitch vezető elemzője szerint ha Magyarország valóban csökkenti a bankadót és tényleg barátságosabbá teszi a klímát a magánbefektetők számára, az javítaná az ország hitelképességét. Megjegyezte, hogy ha lejjebb vinnék a pénzintézetekre kivetett különadót, az valószínűleg kedvezően hatna az ország hitelbesorolására is. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egyelőre ki kell várni, mi történik, hiszen bejelentésből már eddig is volt éppen elég, és a Fitchnél megtanulták, hogy óvatosnak kell lenni a magyarokkal. A szakértő ezzel együtt úgy véli: kedvezőnek tekintenének minden fejleményt, ami közelebb vinné a pénzügyi szektor szabályozását a világban már jól bevált gyakorlathoz. A besorolás megváltoztatása azonban nem egyetlen tényezőtől – ez esetben a játékszabályok módosításától –, hanem a kedvező és negatív irányzatok együttes mérlegelésétől függ. A közgazdász úgy látja: Magyarország egyik fő gyenge pontja az elmúlt években az alacsony növekedés volt, ami a nem túl kedvező üzleti környezetből, valamint a politika kiszámíthatatlanságából következett.