„Bilincseljük meg a migránst!” – Mentális problémákkal küzdenek a gyerekek, akiket elválasztottak szüleiktől az amerikai határon
Mielőtt elválasztották volna őket egymástól, Ana Carolina Fernandes ötéves kisfia imádott mignon-plüssfigurákkal játszani. Most a kedvenc játéka a „Bilincseljük meg a migránst!” - mesélte a nő a New York Timesnak.
Thiago Fernandes ötven napig volt külön édesanyjától, miután az amerikai hatóságok csaknem ötezer másik gyerekhez hasonlóan egy menedékhelyre vitték, amíg az édesanyja börtönbe került Donald Trump hírhedt intézkedésének a menekültekkel szembeni zéró toleranciának a következményeként. Az amerikai elnök a közvélemény felháborodása miatt június 20-án függesztette fel a családokat szétszakító intézkedését és mostanra 1800 gyereket egyesítettek szüleivel.
Thiago és Ana Carolina Brazíliából érkezett az Egyesült Államokba, és bár újra együtt vannak, és Philadelphiában élnek, a nő szerint fia már nem olyan, mint korábban volt. Az öt éves gyerek először is azt kérte anyjától, hogy szoptassa meg, folyamatosan bújt hozzá, és amikor látogatók érkeztek hozzájuk, elbújt a kanapé mögött. A korábban cserfes Thiago most nem akar senkihez sem szólni.
A New York Times szerint a szülőkkel újraegyesített gyerekek nagy része szorong, introvertált lett, visszafejlődött, számos mentális betegség tünetét mutatja.
A lap által megszólaltatott menekültekkel foglalkozó ügyvédek és önkéntesek szerint a trauma az egyesítés után is fennmarad és esetenként orvosi kezelésre szorul.
Egy három éves kisfiú például most azzal játszik, hogy megpróbál bilincset rakni a körülötte lévőkre, vagy úgy tesz, mintha beoltaná őket. Nyilván olyasmit csinál, amit az őt felügyelő határőröktől látott. Az önkéntesek arról is beszámoltak, hogy van egy kislány testvérpár, akik sírva fakadnak, ha egyenruhást látnak az utcán.
Ami a gyerekek többségére elmondható az, hogy erős szeparációs szorongás alakult ki náluk. Ha egy pillanatra is szem elől tévesztik szüleiket, ha azok kimennek mosdóra, fürdeni, azonnal sírni és félni kezdenek.
A gyerekeket sokszor szó szerint kiszakították szüleik karjából, de voltak olyanok is, akiknek azt mondták, elviszik őket játszani és nemsokára visszakerülhetnek családjukhoz.
Nem így lett. A pszichiáterek szerint az elválasztást a szüleiktől sok gyerek büntetésként élte meg, azt hitték, rosszul viselkedtek, rosszat tettek.
A Trump-adminisztráció körülbelül 100 menedékhelyen helyezett el gyerekeket, ahol, a szabályok szerint, a négy év alattiakhoz hozzáérhettek a munkatársak, ölbe vehették őket, az ennél nagyobbakhoz viszont nem nyúlhattak, kartávolságra kellett maradniuk tőlük. A gyerekeknek csupán 10 százalékát helyezték el átmenetileg nevelőszülőknél, de itt is általában sok gyerek volt, nem tudtak velük érdemben foglalkozni. Thiago azt mondta édesanyjának, hogy a család, ahol lakott, láthatóan nem szerette őt. Egyszer sem ölelték meg.
A kisfiú nagyon nehezen viselte az elszakadás utáni első napokat. Édesanyja átmenetileg börtönbe került, ott kapta a hívást, miszerint a fia nem reagál semmire, nem akar zuhanyozni, nem akar enni. Odaadták neki a telefont, hogy beszéljen vele, hátha jobb belátásra bírja. Ezután hetekig nem beszéltek, az anya arról sem tudott, hogy Thiagót Los Angelesbe vitték egy nevelőcsaládhoz.
ana Carolina, miután kifizette az óvadékát, azonnal fia keresésére indult. Egymaga mégsem tudott intézkedni, és csak ügyvéd segítségével tudta újra magához venni a kisfiát. Most Philadelphiában, rokonoknál várják, mi lesz a sorsuk.