Az olimpia éve
Szilveszterkor, amikor éjfélt ütött a londoni Big Ben, különleges év, a 2012-es londoni olimpia éve kezdődött el, amelyre 2005 óta készülődnek a britek. Az év sporteseményéből senki sem marad ki; kezdve a királyi háztól a legtávolabbi skót falvakban élőkig. Vilmos és Harry herceg Katalin hercegnével együtt a brit olimpiai illetve paralimpiai csapat hivatalos nagykövetei.
London a világon az egyedüli város, amely – 1908 és 1948 után – harmadszorra rendezi meg a nyári olimpiai játékokat. Az olimpia szervezőbizottságának elnöke, az egykori olimpikon atléta, Sebastian Coe, mindenkit megmozgat. Elsődleges célja az egész országot bevonni ebbe a ritka és hatalmas sporteseménybe, melynek során bemutatkozhatnak Nagy-Britannia tájai, történelme és kultúrája a világ előtt.
Már az év elején megkezdődik a számos kulturális programot kínáló London 2012 Fesztivál. A BBC megakoncertek közvetítésével kapcsolódik az alkalomhoz, az ország könyvtárhálózata felolvasásokat, irodalmi esteket rendez, és ne feledkezzünk meg a Royal Shakespeare Company áprilistól szeptemberig tartó Shakespeare Világfesztiváljáról sem, melyen számos hazai és külföldi, amatőr és profi színtársulat mutathatja be, hogyan játsszák, értelmezik ők a nagy angol drámaírót.
Az év sporteseményéből senki sem marad ki; kezdve a királyi háztól a legtávolabbi skót falvakban élőkig. Vilmos és Harry herceg Katalin hercegnővel együtt a brit olimpiai illetve paralimpiai csapat hivatalos nagykövetei. Az olimpiai láng útvonalát úgy tervezték meg, hogy Wales legdélibb csücskétől Skócia legészakibb pontjáig, bárhonnan egy órán belül oda lehessen érni a fáklyához.
Az olimpiai létesítmények zöme már készen áll, felépült egy új városrész a hozzávaló infrastruktúrával, amelyhez a kormány 30 ezer új munkahelyet létesített. Mintegy százezer ember fizetésért dolgozik majd a játékok ideje alatt, és a sokszoros túljelentkezőből választották ki azt a több tízezer önkéntest, akik a kiegészítő feladatokat látják el.
Mindenre nyílt pályázatot írtak ki; a logo, a kabalafigurák, az érmek, a brit csapat formaruhájának megtervezésére, az olimpiai dal megkomponálására. Martin Creed Turner-díjas képzőművész kis csengettyűt alkotott az olimpia „becsengetésére”. A „Szóljon az összes csengő”nevű performansz-csapat maximális hangzavart szeretne kelteni, amihez bárki csatlakozhat, és a művész csengettyűjével július 27-én reggel 8 órakor három percen át csilingelhet. Kérik a lakosságot, hogy ebben az időpontban az egész országban a lehető leghangosabban zúgjanak a templomok harangjai, az iskolacsengők, tülköljenek az autódudák, a biciklicsengők, így jelezve a világra szóló találkozó kezdetét.
A július 27-i megnyitón részt vesz a királynő is, amikor London felkészülten és szeretettel, végre fogadhatja az egész világ sportolóit és sportkedvelőit. Welcome!