Az erdő építőmesterei
Az időjárás igazán kedvez a tavaszi kirándulásnak. A is megkezdődött a kiállítási szezon: a környezet sajátosságait figyelembe véve ismét a természetbe kalauzolják a látogatót. Ezúttal egy védett madárfaj a központi téma, mellette pedig megtekinthető az erdők, mezők, folyók és tavak mentén kialakult élettereket bemutató interaktív kiállítás.
Keveset tudunk róluk, pedig jelenlétük zajjal jár, és tény: a védett madárnak nyilvánított harkály, a fakopáncsok fontos szerepet játszik a táj ökológiai egyensúlyának fenntartásában.
A világon létező mintegy 200 harkályfaj közül tízféle él és költ Ausztriában. Minden egyes faj külön-külön igazodik az életteréhez: legyen az a zöld küllő (a 2014-es év madara), amely a talajon kutat táplálék után, vagy a magashegységekben előforduló háromujjú hőcsik, amely a rovarokon kívül a fák nedűjével is táplálkozik.
A kiállításon megismerkedhetünk a harkályok elhagyott odúit használó állatokkal (például: szalakóta, gatyáskuvik, nagy pele), illetve a harkályokra vadászó ragadozókkal (nyuszt, héja) is. Térképen követhetjük a madarak élőhelyét és a megkülönböztető jegyek segítségével lehetőségünk lesz meghatározni az egyes alfajokat is.
A kiállítás július 31-ig látogatható péntektől vasárnapig (illetve ünnepnapokon) 09.00 és 17.00 óra között.
Az időszaki kiállítás mellett március 1. és december 21. között az erdők, mezők, folyók és tavak mentén kialakult élettereket interaktív kiállítás formájában tekinthetik meg a látogatók.
A Lackenbachi kastélyban található modern természeti élménymúzeumban a megújuló energiák és környezetvédelmet érintő témák is előtérbe kerülnek. A fókuszban azonban a vadászat áll, különös tekintettel az Esterházy család vadászati hagyományaira.