Az Egyesült Államokban életbe lépett a beutazási tilalom

2017. december 5., 18:04

Szerző:

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága jóváhagyta Donald Trump beutazási tilalmának életbe léptetését. A tilalom hat muzulmán többségű országra vonatkozik: Csád, Irán, Líbia, Szomália, Szíria, Jemen. Az alsóbb szintű bíróságokon még tárgyalják a tilalmat.

A kormányzat azoknak tilthatja meg a belépést az Egyesült Államokba, akiknek nincs közvetlen rokonuk az Egyesült Államokban. Belépésre csak a közvetlen rokoni szál jogosít, unokatestvéri, nagyszülői kapcsolat már nem feltétlenül, de egyedi elbírálás alapján arra is engedélyt adhatnak az amerikai hatóságok. 

Trumpnak ez volt a harmadik elnöki rendelete a tilalomról. Az elsőt szinte rögtön beiktatása utána kiadta, de azt a bíróságok visszaküldték módosításra. A második változatot márciusban nyújtotta be, amelyet aztán szintén módosítania kellett. A harmadikat szeptemberben nyújtotta be, amit most a Legfelsőbb Bíróság elfogadott, de két bíró még mindig megtámadta.

A Legfelsőbb Bírósághoz az igazságügyi minisztérium fordult a harmadik változat jóváhagyásáért. A szövetségi bíróságok valószínűleg kifogásokat emelnek majd miatta.

A tilalom a muzulmán többségű államok mellett vonatkozik Észak-Koreára, illetve bizonyos venezuelai köztisztviselőkre is – írja a BBC. Szudánt szeptemberben levették a listáról. A tilalom egyúttal engedélyt is ad a kormányzatnak arra, hogy 120 napig megtiltsa a beutazást minden olyan menedékjogot kérőnek, akinek nincs közvetlen rokona az Államokban.

Trump és kormányzata az érintett országokból érkező terrorveszéllyel indokolta a tilalmat, szakértők viszont arra figyelmeztettek, hogy a 2001. szeptember 11-i támadást, a bostoni maratonon történt robbantást vagy az orlandói éjszakai klubban történt tömegmészárlást sem a kitiltott országok állampolgárai követték el, hanem Szaúd-Arábiából, Egyiptomból és Kirgizisztánból érkezők, illetve olyanok, akik már az Egyesült Államokban születtek. 

Fontos kérdés a tilalmat illetően, hogy muszlimellenes intézkedésről van-e szó, ugyanis a nyolc listázott országból hatban a muszlimoké a többség. Korábban a bíróságok éppen arra hivatkozva emeltek kifogást a tilalom ellen, hogy nyilvánvalóan vallási alapon tesz különbséget aközött, hogy kik léphetnek be az ország területére. Trump még elnökjelöltként 2015-ben közzétett egy sajtóközleményt, amelyben indítványozta az összes muszlim vallású ember belépésének megtagadását az Egyesült Államokba. Az igazságügyi minisztérium szerint azonban különbséget kell tenni aközött, amit valaki elnökjelöltként és amit már beiktatott elnökként mond.