Az ARD Kertész Imre kitüntetéséről
Kertész Imre augusztus 20-án a Szent István-rendet kapja, erősítette meg az ARD német közszolgálati rádiónak Schmidt Mária, a Holocaust-emlékév kormány-megbízottja.
Stephan Ozsvath „a vitatott Terror Háza igazgatójaként” is idézte Schmidtet, aki kijelentette: Kertész „nem csak életműve, hanem személyisége miatt is” megérdemli a díjat. Nem kötelezte el magát a diktatúráknak, „különösen „az 1945-től 1990-ig tartó kommunista diktatúrának”. Szabadságát a belső emigráció adta és szabadságát a rendszerváltás után is megtartotta, nem csatlakozott egyik politikai táborhoz sem. „Ez azért fontos, mert csak az az író, alkotó tud jelentős műveket alkotni, aki függetleníteni tudja magát” – közölte Schmidt Mária.
Mindazonáltal a tervezett kitüntetést bírálják, mégpedig a legkülönbözőbb politikai táborokból, fűzte hozzá az ARD. Idézte a Jobbik Áder János államfőhöz írt tiltakozó levelét, majd Ungváry Rudolf írót, aki kijelentette: nem írhatja elő Kertésznek, elfogadja- e kitüntetést vagy sem, de „nem tartom bölcsnek ettől a kormánytól kitüntetést elfogadni. Ezzel felmentést kap az Orbán-kormány rejtett fasisztoid jellege, amellyel megszüntette Magyarországon a demokráciát. A kitüntetés a kormányzat ügyes sakkhúzása, amellyel önkényuralmi jellegét palástolja. Kertész munkássága éppen az ellentéte annak, amit az Orbán-rendszer képvisel”- így Ungváry.
Idézte az ARD Fekete Györgynek, a Magyar Művészeti Akadémia elnökének korábbi kijelentését, miszerint „Kertész Imrét külföldön tévedésből magyarnak tartják,” azzal, hogy Feketét e kijelentéséért a kormány részéről soha nem utasították rendre – számolt be róla a ger-mania.hu.
Megszólalt Ozsvath riportjában Gerő András történész is, az ismert magyar szólást idézve, miszerint „a kitüntetéseket nem kapják, hanem adják...” Állami elismerésről van szó, amelyről valakik döntenek. Másrészt „Kertész a rendszerváltozás után minden fajta összetételű magyar kormánytól kapott kitüntetést- s ez nem ártott meg neki”, így Gerő.
Az ARD- tudósítás egyúttal emlékeztetett zsidó szervezetek és jelentős magyar történészek tiltakozására a „német megszállási emlékmű” ellen, amellyel, mint elhangzott, el kívánják tusolni a holocaust magyar felelősségét.