Andor László: Nem élősködnek a külföldiek

Andor László, az unió „kormányának”, az Európai Bizottságnak a magyar „minisztere”, a foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős biztos jogi úton készül megtámadni a brit kormányt, annak is a bevándorlókkal kapcsolatos programját – írja minapi számában a tekintélyes konzervatív lap, a The Sunday Telegraph. Andor László kifogásolja, hogy csak a „gazdaságilag aktív EU-bevándorlóknak” járnak a szociális juttatások. A lap vitába szállva vele azt írja, hogy a 2009–2011 közötti három évben 73 százalékkal emelkedett a szigetországba érkező állástalan külföldi EU-polgárok száma.

2013. október 17., 09:14

– Súlyos állításokat fogalmaz meg a The Sunday Telegraph. Így például azt is, hogy hatszázezer „nem aktív” EU-állampolgár él a királyságban, és számuk egyre nő.

– A lap cikke számos hibás és helytelen adatot tartalmaz. A bizottság által rendelt tanulmány már hozzáférhető a neten, nemrég fejeztük be, fél évet dolgozunk rajta. Nagyjából háromszáz oldal, bárki megtalálhatja benne a korrekt információkat. Kiderül belőle, hogy az uniós polgárok túlnyomó többsége azért költözik egyik országból a másikba, hogy ott munkát vállaljon. Egyáltalán nem segélyért, és nem azért, hogy élősködjön a vendéglátó nemzeten. Nincs ebben semmi meglepő, az utóbbi években számos más kutatás alátámasztotta az állítást. Az egyik igazolja, hogy a fogadó ország költségvetésére kifejezetten pozitív hatással vannak a bevándorlók. Igaz, sokan kapnak munkanélküli-járulékot vagy más juttatást, de a dolgozók jóval többet fizetnek be az államkasszába.

– Miért publikálna hamis adatokat a bevándorlókról az egyik legtekintélyesebb konzervatív lap?

– Valaki felszínesen dolgozott. Vagy szimpla belpolitikai megfontolás áll az ügy mögött. A brit kormány és az Európai Bizottság között hosszú évek óta tart a vita a bevándorlókról. Mi mindig kértük a briteket, támasszák alá számokkal az állításaikat. Ez vagy nem történt meg, vagy légből kapott adatok hangzottak el. Sajnos a cikk is rengeteg ilyet tartalmaz.

– A brit konzervatívok segélyturizmust emlegetnek. Legalábbis részben alappal, nem?

– Ami biztos: téves vagy kontextus nélküli számok szerepelnek a cikkben. A szerző rámutat, az öt évvel ezelőtti állapothoz képest többen kapnak segélyt, de nem teszi hozzá, hogy még többen vannak azok, akik dolgozni jöttek, így az arány javult. Ha nincs benne az írásban, hogy a Nagy-Britanniában élő más uniós tagországok állampolgárai között magasabb az aktivitási és a foglalkoztatási ráta, mint a brit lakosságé, akkor elhallgatják az igazság jelentős szeletét. Az ilyen csúsztatások alkalmasak a külföldiek és az EU elleni hangulatkeltésre, és gátolják a lakosság tisztánlátását.

– Ön jogi úton támadja azt a brit kormányzati programot, amely bizonyos szociális juttatásokat csak a „gazdaságilag aktív” EU-bevándorlóknak engedélyezne. Elég erős ahhoz, hogy nekimenjen Londonnak?

– A bizottság évek óta kötelezettségszegési eljárást folytat Nagy-Britanniával szemben, amely már májusban, hangsúlyozom, májusban bírósági szakaszba lépett. A folyamat azért indult, mert Nagy-Britannia diszkriminatív gyakorlatot tart fenn más országok állampolgáraival szemben, akik szerintünk kedvezményekre lennének jogosultak. Több ezer emberről beszélünk. A bizottság a hozzá érkező panaszok alapján megállapította, hogy hasonló esetben minden más ország megadná a segélyt, csak épp a britek nem.

– Kért helyreigazítást a laptól?

– Megfelelő formában reagálunk.

– Egy ilyen lapnak súlya van.

– Igaz. A sulykot pedig most elvetette.