Amerikának gyanús Putyin és Berlusconi barátsága
Milyennek látják az amerikai diplomaták Oroszországot és politikai vezetőit? A WikiLeaks oknyomozó portál által hétfőn kiszivárogtatott titkos amerikai követségi táviratokból kiderül, hogy a diplomaták kellemetlenségekkel terhesnek és gyanúsnak tartják Vlagyimir Putyin és Silvio Berlusconi erősödő barátságát, túl nyomatékosnak a különböző biztonsági szolgálatok szerepét Oroszországban, valamint nagyon izgatja őket Putyin és Medvegyev viszonyának alakulása.
A WikiLeaks birtokába került
dokumentumok90%-a 2004. márciusa-2010. márciusa közötti időszakból származnak. A mintegy 250 000 táviratból 3 458 oroszországi amerikai diplomáciai képviseletektől érkezett a washingtoni külügyminisztériumhoz. Ezen túl más országokból származó diplomáciai küldeményekben számtalanszor esik említés Oroszországról és orosz politikusokról. A portál csak kis részletekben teszi fel a dokumentumokat, amelyeket már korábban eljuttatott öt nagy nyugati napilapnak: a The New York Times-nak, a The Guardiannak, a Der Spiegelnek, a Le Monde-nak és az El Paisnak. Az általuk november 29-én közölt elemzésekről az orosz média is beszámolt, de csak egy-kettő tért ki részletesebben az Oroszországot érintő közlésekre. Ugyanakkor a Ruszkij Reportjor(Orosz riporter) társadalmi-politikai portál bejelentette, hogy teljes terjedelmükben nyilvánosságra hozza az Oroszországot érintő dokumentumokat.A legtekintélyesebb orosz társadalmi és politikai lap, a
Kommerszantelső helyen emeli ki a Guardian megállapításait arról, hogy az amerikai diplomaták szolgálati levelezése szerint az orosz hatalmi intézmények és különleges szolgálatok maffiavezéreket használnak fel különböző bűncselekményekhez. Más helyen - írta a BFM.ruüzleti portál - arról esik szó, hogy Putyin kormányfő „irányíthatatlan bürokráciát”, egy „virtuális maffiabirodalmat” igazgat. A portál a párizsi amerikai nagykövetség egyik táviratából Robert Gates amerikai védelmi miniszterszavait idézi: „Az oroszországi demokrácia eltűnt, a kormány egy oligarchia, amelyet a biztonsági szolgálat irányít”.A nemzetközi sajtónál érthető módon kevesebb figyelmet fordítottak a WikiLeaks leleplezéseit egyébként részletesen tárgyaló orosz médiumok azokra a közlésekre, melyek szerint Vlagyimir Putyin és Silvio Berlusconi „rendkívül közeli” és „az Egyesült Államok szemszögéből komoly gyanúra okot adó” kapcsolatokat ápol. A Rómába és Washingtonba küldött moszkvai keltezésű amerikai követségi táviratokban „döbbenetesen drága ajándékokról”, az energetikai területen megkötött gyanús szerződésekről, különös közvetítőkről, valamint arról esik szó, hogy az olasz kormányfő „egyre inkább Putyin európai érdekeinek szócsövévé válik.”
Részletesebben időzött el a Kommerszant azokon a dokumentum-ismertetéseken, amelyekből azt szűri ki, hogy az amerikai diplomatákat élénken foglalkoztatják „a kormányzó Medvegyev-Putyin tandem” belső viszonyai, és a két vezető személyisége. Az egyik amerikai távirat „halvány és határozatlan” személyiségként jellemzi Dmitrij Medvegyev elnököt, a másik szerint Medvegyev „Robint alakítja Batman mellett” Ez utóbbin a diplomata nyilván Vlagyimir Putyint érti, akit egy másik táviratban „alfa hímnek” neveznek.
Az amerikai diplomaták rendszerint szembeállítják egymással az orosz vezetőket. Medvegyevvel rokonszenveznek, de igazán befolyással bírónak Putyint tartják – írja a Kommerszant, amely szerint különösen figyelemreméltó az
Ilham Alijev azerbajdzsáni elnökés William Burns külügyminiszter-helyettesez utóbbi tálalásában 2010 februárjában ismertetett beszélgetése: - Alijev „modern” embernek, „az új entellektüel nemzedék képviselőjét” látja Medvegyevben, aki azonban nem tudja környezetét ellenőrizni. Alijev tanúja volt annak, hogy Medvegyev olyan döntéseket hozott, amelyeket másoknak, akiket feltehetően a miniszterelnök dolgozószobájában kell keresni, meg kellett erősíteniük. Az azerbajdzsáni elnök szerint sok magas rangú orosz állami hivatalnok nem ismeri el vezetőjének Medvegyevet. Alijev azt is mondta, hogy van bizonyíték a Medvegyev és a Putyin csapat közötti komoly konfrontációra, bár ezek még nem személyes Medvegyev-Putyin konfliktusok. Burns egy Alijevtől hallott közmondást is idéz, amely lényegében azt jelenti, hogy „a két vezetőnek meg kell verekednie egymással.”