Amerikai autómatricák

Magyar autók hátulját pásztázva szembetűnik: sokon ott díszeleg a Nagy-Magyarország matrica. Vajon milyen szándék rejlik mögötte? A 168 Óra Online nagyító alá vette az amerikai gépjárművek matricáit Houston környékén: vajon ott mit üzennek az öntapadós fóliák?

2010. december 12., 15:20

Mindenek előtt büszkeséget. Az amerikaik nagyra tartják a hazájukat, a hadsereget és gyermekeik iskolai teljesítményét. Örömmel teszik közzé, hol tanulnak az utódok, milyen sportot űznek. Némely autó olyan mint egy nyitott könyv a családról.

Az indiánok a büszkeség szimbólumaként tollat tűztek fejükre. Csak az részesült eme kitüntetésben, aki különösen bátor tettet hajtott végre: ha egy Dakota-Siu harcos végzett az ellenséggel, jutalomként egy piros ponttal díszített sastoll illette. Egy cikcakkos-szélű toll arról tanúskodott, hogy viselője négy hőstettet vitt véghez.

A tollat a 21. század Amerikájában leváltotta az autómatrica. Némely gépjármű hátulja a lökhárítótól az ablakig úgy be van borítva matricákkal, mint Mosonmagyaróvár sétálóutcája macskakővel.

– Amerikában az autómatricát „bumper sticker“-nek nevezik és egy egyfajta közvetett kommunikáció. Mi közlékeny emberek vagyunk. A kocsira ragasztott matrica sokat elárul a benn űlő személyiségéről – mondja Jennifer Kuhl, houstoni pszichológus.

Az személygépkocsikra ragasztott üzeneteket következő kategóriákba lehet sorolni:

A haza szolgálatában

„My Grandson Is In The U.S. Air Force“. Vagyis: "Az unokám az amerikai légierőnél szolgál" – ismertetik a nagyszülők egy fekete pickup-on. Egy másik autó hátsó ablakában meg az olvasható: „Proud Of A U.S. Marine“ – a szülők büszkék gyermekükre, aki haditengerészként járja a világ óceánjait. Amott meg: „Proud Parent Of A Soldier“, dagad a szülők keble, mert fiuk a százaföldi erőknél szolgál. Vagy éppen apukára büszkék, s ezt fennen hirdetik a járgányon: „Our Daddy Defends Our Freedom“– Apa a szabadságunkat védi.

Egy fehér dzsip hátulján három rózsaszál mellett egy katonafeleség közli ország-világgal: „Army Wife, Toughest Job In The Army“– a hadsereg legkeményebb kihívása, katonafeleségnek lenni. De azt is megtudhatjuk, hogy ki melyik háborúban tette kockára az életét: „Afghanistan War Veteran“ vagy „Operation Iraqi Freedom“. És hogy világos legyen: „American Freedom Is Not Free“, az amerikai szabadságot nem adják ingyen.

A hadsereg országszerte tiszteletet élvez, Texasban meg kiváltképpen. „Ha az elnököt nem is szereted, legalább támogasd a haderőt“ – idéz Katherine Adams amerikai újságírónő egy szállóigét. Ezek után alig meglepő, hogy a legtöbbet látott autómatrica egy nemzeti- vagy sárga színű szimpátia-szalag: „We Support Our Troops“ – Támogatjuk csapatainkat. Öt dollárba kerül és George Bush idején szinte lépten-nyomon lehetett venni őket: élelmiszerboltok pénztáránál, sportboltokban vagy benzinkutaknál. Mióta Obama beköltözött a Fehér Házba, azóta csökkent a kínálat.

Továbbra is közkedveltek viszont a tűzoltók és rendőrök „100 Club“-matricái. „Azok kapják ezt, akik évente minimum 100 dollárral támogatják azon rendőrök vagy tűzoltók családtagjait, akik szolgálatban vesztették életüket“ – világosít fel egy kedvesen mosolygó hölgy az ablakon keresztül. Ő azért vesz részt ebben az akcióban, mert a fia rendőr.

Suli, sport, munkahely

Ki hol dolgozik, melyik iskolába járnak a gyerkőcök és ki milyen sportot űznek – mindezt szintén elárulják a matricák. „Egyszerűen menők, azon kívül jó reklám az intézményeknek, szervezeteknek“– magyarázza a houstoni pszichológus hölgy, Jennifer Kuhl.

Így megtudhatjuk, hogy a dugóban előttünk araszolgató fehér Chevrolet-ben anyuka és apuka a houstoni Űrközpontban keresi kenyerét: a hátsó szélvédő jobb sarkában egy kerek, kék szegélyű matricában egy űrhajó startol, alatta fehér betűk reklámozzák a NASA-t.

Mellette egy másik közli, hogy a házaspárnak három gyermeke van: Grace, Luke und Scott, mindhárom általános iskolás és szertornászok. A jobb sávban haladó autóban Zachary utazik és baseballozik. Az is kiderül, hogy a srác nem idősebb hat esztendőnél, mivel a minik ligájában lengeti a baseball-ütőt.

Godwin az amerikai futball kedvelője, míg két kocsival arrébb Justin a „Cooper Hounds“ hokicsapatában kergeti a korongot. A rendőrlámpánál utolérünk egy autószörnyet: ennek hátulján a szülők közlik, hogy büszkék cserkész fiúkra: „I´M Proud Of My Boy Scout.“ Sam Houston államában népszerű sport a jégtánc is; egy kék Fordban Dakota és Katarina neve felett egy férfi és egy női figura egy Lutzot ugrik.

Egy homokszínű telepjáróban egy diákot fuvaroznak, aki egy hónapon keresztül kitűnt a suliban eredményeivel és magatartásával: „Student Of The Month – Cayon Vista Middle School“. A piros pickupban meg valószínűleg egy Einstein utazik: „My Genius Attends The Texas Academi Of Mathematik And Science“ – "A zsenim a Texasi Akadémia matematika és természettudományi karát látogatja". Egy egy sötétkék Honda hátsó szélvédőjéről meg kiderül, hogy benne a jövő kutatóját fuvarozzák: „Scientist Of The Future“. A kis tudós jelenleg a Seabrock-i középiskolába jár.

Ezeket az intimitásokat nagy dobra verni Magyarországon és Németországban valószínű nagyképűségnek számítana. Az USA-ban azonban mindenki büszke arra, mire büszke.