A volt miniszterelnök éhségsztrájkja

Minden jelentős lengyel lap már hétfőn reggel beszámolt Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök vasárnap éjjel kezdett éhségsztrájkjáról. Az összes cím kiemeli, hogy Orbán Viktor elődje kezdett el ilyen módon tiltakozni az új választási regisztráció bevezetése ellen.

2012. szeptember 11., 09:39

- Az ország drámai helyzete drámai reakciót tesz szükségessé – idézi a Gazeta Wyborcza a baloldali politikust. A mértékadó lap beszámol arról, hogy az akciót a magyar parlament előtt kezdte meg a volt kormányfő, s egy hétig szándékoznak társaival együtt folytatni azt. – Éhségsztrájkunk egy olyan látványos politikai gesztus, amellyel át akarjuk törni a magyar nemzet apátiáját és hallgatását, amely akarat nélkül megadja magát a kormányzó jobboldal egyre nagyobb autokratizmusának – jelentette ki a Demokratikus Koalíció vezetője, aki reméli, hogy a magyarok „elvetik a jobboldali kormány antidemokratikus gyakorlatát”.

A lap beszámol arról, hogy a választási törvényt Orbán Viktor kormánya a most kezdődő parlamenti ülésszakon úgy akarja megváltoztatni, hogy a 2014-es parlamenti választásokon csak azok szavazhassanak, akik előzetesen regisztráltatták magukat. A magyar baloldali-liberális média szerint ez a szabályozás annak a jobboldalnak az érdekét szolgálja, amely hónapról hónapra egyre veszít támogatóiból.

A legnagyobb példányszámú lengyel napilap nemcsak a magyar ellenzékre, hanem az egykori nagy tekintélyű jobboldali államfőre, Sólyom Lászlóra is hivatkozik, aki figyelmeztetett arra, hogy a választási törvény megváltoztatása az alkotmányba is ütközhet, és ellentétes az emberi jogok európai konvenciójával is. Az írás megállapítja, hogy mindennek dacára a Fidesz bizonyára el fogja fogadni a vitatott törvényjavaslatot, hiszen parlamenti kétharmados többsége ezt lehetővé teszi.

A Gazeta a többi lengyel laphoz hasonlóan beszámol Gyurcsány politikai pályafutásáról, megemlíti az őszödi beszédet és annak következményeit, és leírja, hogy Gyurcsány végül 2009-ben mondott csak le a miniszterelnökségről, majd 2011-ben, az MSZP-ből kilépve megalapította az új pártot.

Az onet.pl is jelentett az éjszaka megkezdett sztrájkról és idézi Gyurcsány szavait. Az írás kiemeli, hogy a parlament előtt felállított sátorban a volt miniszterelnökhöz csatlakozott három politikus társa is, de a tiltakozók remélik, hogy támogatják őket az ellenzék más tagjai és a magyarok is. A volt kormányfő és a Demokratikus Koalíció tagjainak demonstrációja legális, erre a budapesti rendőrségtől engedélyt kaptak. A hírportál szerint a magyar baloldal azt veti a jobboldali kormány szemére, hogy az „fel akarja számolni a demokráciát”.

A PAP lengyel hírügynökség anyagát átvette a jobboldali Rzeczpospolita, a vezető gazdasági napilap, a Gazeta Prawna és több internetes hírportál is.

Csehországban 2025 első négy hónapjában 450 hepatitis A megbetegedést és hat halálesetet regisztráltak, ami jelentős növekedést jelent az előző évhez képest. A járvány terjedése aggodalomra ad okot, különösen a hajléktalanok és kábítószer-használók körében.