A szörnyű pedofil botrány a katolikus iskolában sokkolja az országot
Mary McAleese ír elnök együttérzését fejezte ki csütörtökön az írországi katolikus oktató-nevelő intézményekben történt visszaélések áldozatainak -- közölte az MTI.
"Megbotránkoztató és szégyenletes, hogy oly sok gyermeknek kellett szörnyű szenvedéseket elviselnie olyan intézményekben, amelyeknek az lett volna a kötelességük és hivatásuk, hogy óvják és szerető gondoskodásban részesítsék őket" - mondta.
Mary Coughlan ír kormányfőhelyettes "az ír történelem egyik legsötétebb fejezeteként" jellemezte parlamenti felszólalásában a gyerekek sérelmére elkövetett visszaéléseket.
Szerdán hozta nyilvánosságra jelentését az a vizsgálóbizottság, amelyet 2000-ben alakított a dublini kormány az ilyen visszaélésekkel kapcsolatos panaszok kivizsgálására. A benne foglaltak megrázták Írországot. A bizottság jelentése szerint évtizedeken át rendszeresen vertek és szexuálisan zaklattak, meggyaláztak fiúkat és lányokat az ír katolikus egyház oktató-nevelő intézményeiben.
Az ír állam eddig csaknem egymilliárd euró kártérítést fizetett ki a visszaélések több ezer áldozatának. Az ellenzéki, baloldali Munkáspárt vezetője felszólította a katolikus egyházat, hogy bocsásson rendelkezésre több pénzt a kártérítések fizetésére. Nincs rendjén az, hogy az állam eddig csaknem tízszer annyi pénzt fordított erre az adófizetők pénzéből, mint amennyit az egyház a sajátjából - vélekedett Eamon Gilmore munkáspárti képviselő.