A szélsőjobb masíroz, Európa pedig félrenéz
Pontosan a birodalmi kristályéjszaka 75. évfordulójához igazodva hangzanak el az új rasszista, antiszemita és xenofób jelmondatok. Számos európai országban folyamatosan erősödnek a radikális jobboldali csoportok – írja Susanne Scholl a Salzburger Nachrichtenben, a Scholl világa című kolumnájában.
Úgy látszik, az emberek semmit nem tanulnak a történelmükből. Amikor 75 évvel ezelőtt Ausztriában és Németországban lángoltak a zsinagógák, és elkezdődött a zsidók, a romák, a homoszexuálisok és mindazok üldözése, akik nem akarták átadni a terepet a nemzetiszocialistáknak, nagyon sokan félrenéztek. Sokan nem akartak foglalkozni a fenyegető veszéllyel, nem akartak tudomást venni arról, ami egyértelműen előre sejthető volt.
75 évvel később beszédeket mondanak és megemlékezéseket tartanak, az utolsó szemtanúk beszámolnak a borzalmakról – és ez rendjén is van így.
De ezzel egy időben más dolog is történik. Például a Hungaristák nevű magyar neonáci csoport most már évek óta minden októberben rendszeresen felszólít a „kártékony kiadványok” elégetésére. A pornográfia mellett minden egyébre is gondolnak, aminek köze van a zsidósághoz. 75 évvel a birodalmi kristályéjszakát követően kimondottan november 9-én hangzik el a felhívás, pontosan azon a napon, amelyen elkezdődtek a gyilkosságok. Vajon véletlenül? Aligha hihető!
Néhány héttel korábban például Budapesten, igaz, még az Orbán Viktor miniszterelnök vezette Fidesz tiltakozását is kiváltva, ám a Jobbik szélsőjobboldali párt kifejezetten hangos támogatása mellett felavattak egy Horthy-szobrot. Csak emlékeztetőül: Horthy magyar kormányzó volt, és Hitler szövetségese. Uralkodása alatt félmillió magyar zsidót szállítottak megsemmisítő táborba. Az ugyancsak vitatott szoboravatáson felszólalt Gyöngyösi Márton jobbikos parlamenti képviselő is, aki korábban követelte, hogy valamennyi magyar zsidót vegyenek névjegyzékbe, hogy megállapíthassák, közülük kik azok – különösen az Országgyűlésben, illetve a kormányban –, akik árthatnak Magyarországnak.
Természetesen Magyarországon is létezik egy ezzel ellentétes mozgalom – vannak fasizmusellenes, rasszizmusellenes és antiszemitizmusellenes tüntetések is. Magyarország azonban nincs egyedül antiszemitizmusával és cigányellenességével. Németországban éppen a 2013. november 9-ről november 10-re virradó éjjel ért támadás egy zsidó közösségi központot.
Manapság egész Európában napirenden vannak a déliek vagy például a muszlimnak tekintett emberek elleni támadások. Ismét keresik az ellenséget, akit felelőssé lehet tenni a világon létező minden rosszért. Ezt az ellenségképet olyan emberekben vélik megtalálni, akik az életvitelükben, a szokásaikban, a külsejükben, a kultúrájukban és a történelmükben nem egyeznek meg teljes mértékben a többségi társadalommal. A figyelmeztető felirat ismét világít a falakon Európa-szerte – de a politikusok és az emberek többsége ismét félrenéz.
Ugyanúgy, mint 75 évvel ezelőtt. Helyénvalók a múltról szóló beszédek, a felszólítások, hogy ne feledjük a történteket, de ezek keveset segítenek, ha az emberek itt és most félrenéznek.
Salzburger Nachrichten, 2013.11.13.Fordította: dr. Gonda László
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon.