A rostocki evezősnő különös esete

Nadja Drygalla a német evezős-nyolcas tagja volt az olimpián. Nyolcasa az utolsó helyen végzett, de a 23 éves rostocki lány elsőnek, egyedül utazott haza. Az ok: nyilvánosságra került, hogy barátja neonáci. Erről pedig az illetékesek már régen tudtak, hiszen emiatt kellett a nőnek tavaly távoznia a rendőrségtől. Holott, mint mondja, nem osztja barátja nézeteit.

2012. augusztus 4., 22:07

A sajátos történet valójában nem új, csak annyiban, hogy az érintett tartomány, a kelet-német Mecklenburg-Előpomeránia politikusai, a Német Evezős Szövetség és a Német Olimpiai Szövetség (az ország sportjának vezető testülete) illetékesei annak próbálják beállítani. A tehetséges evezősnőt, aki volt már országos bajnok és jó helyezéseket ért el világversenyeken, évekkel ezelőtt vették fel egyfajta sport-állásba a tartományi rendőrséghez. Szokásosan a támogatás mellett beiratkozhatott a rendőr-főiskolára is, így lehetősége lett volna, hogy sport-pályafutása befejeztével a rendőrségnél dolgozzék. Tavaly szeptemberben azonban, mielőtt még képzése befejeződött volna, távozásra kérték a hatóságtól. Az ok: barátja, Michael Fischer, a tartomány neonáci mozgalmainak egyik ismert vezetője.

Fischer maga is evezős volt, a 2006-os amszterdami ifjúsági világbajnokságon a német nyolcas kormányánál ült. Évek óta Drygalla barátja, amiről a hatóságoknak tudniuk kellett, hiszen a férfit az Alkotmányvédelmi Hivatal a törvényes előírások alapján figyelte: Fischer a rostocki „Nemzeti Szocialisták” vezetője. A tavalyi tartományi választáson a nyíltan neonáci NPD jelöltjeként indult – és kapott 3.9 százalékot.

Német sajtó-értesülések szerint az evezősnő a német sportvezetőkkel Londonban folytatott beszélgetéseken határozottan elhatárolódott barátja szélsőjobboldali nézeteitől. Azért kérték távozásra, hogy az ügy ne ártson a német olimpiai csapat hírének. Hosszú beszélgetése volt Michael Vesperrel, a csapat vezetőjével. Vesper a Zöldek pártjának veteránja, Északrajna-Vesztfália egykori miniszterelnök-helyettese, s már régebben a Német Olimpiai Bizottság vezérigazgatója. Nézete szerint az alkotmány nem engedi meg, hogy valakit mások tetteiért tegyenek felelőssé – az a meghatározó, hogy az adott ember hogyan gondolkodik, mit tesz.

A kérdés, mérlegelik a német kommentárok, egyrészt az, elhatárolta-e már a sportolónő magát barátja politikai nézeteitől, még mielőtt a német olimpiai csapat tagjának jelölték? Ha pedig igen – milyen alapon vádolják most, miért kellett szégyenszemre Londonból hazautaznia?.,.... Miután az érintett – legalábbis egyelőre . teljes hallgatásba burkolódzik, a kérdések nem megválaszolhatók.