A normális jogállamokban az ilyen banális kérdéseket nem törvénnyel oldják meg
Kétnyelvűek lesznek a földrajzi megnevezések a szlovákiai kisebbségi tankönyvekben - döntötte el a szlovák parlament.
Az első helyen a kisebbségi megnevezés lesz, azt követi a hivatalos szlovák megnevezés. A pozsonyi törvényhozás nagy többséggel elfogadta ugyanis a legerősebb kormánypárt - a Smer - ilyen értelmű javaslatát.
A parlamenti döntés értelmében csak azok a földrajzi megnevezések lennének kétnyelvűek, amelyek az adott kisebbség körében közismertek és általánosan használtak. Egyelőre nem világos, ki fogja eldönteni, hogy egy adott kisebbség nyelvén mely megnevezések a közismertek és általánosak. A térképészeti kiadványokban az államnyelven közölnék e megnevezéseket, s a kiadványok végén jegyzék, szótár tartalmazná a megfelelő kisebbségi megnevezéseket.
A jelen lévő 125 képviselő közül 109 támogatta a javaslatot, 12 elutasította, négyen tartózkodtak. A koalíciós Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom képviselői utasították el törvényjavaslatot.
Eredetileg a Magyar Koalíció Pártja javasolta a törvénymódosítást, mégpedig úgy, hogy a kisebbségeknek szánt tankönyvekben csak a kisebbségi megnevezéseket használják. Az első olvasásban a Smer támogatta a magyarokat, jelezve azonban, hogy a második olvasásban saját módosító javaslatot nyújt be. Ez meg is történt, s a parlament ezt a módosítást fogadta el harmadik olvasásban. Az így módosított törvény lényegében megfelel a korábbi gyakorlatnak.
A földrajzi megnevezések használatáról szóló vitát egy, a magyar iskoláknak szánt honismereti tankönyv váltotta ki, amelynek magyar szövegében szlovákul voltak feltüntetve a földrajzi megnevezések, s ráadásul nyelvtanilag helytelen formában. A magyarok tiltakoztak, s a könyvek nagy részét visszaküldték az oktatásügyi minisztériumnak. Az ügy Pozsony és Budapest között is feszültséget keltett.
Az MTI azt írta: a kétnapos parlamenti vita nagyon indulatos volt, de a végső szavazás már simán, problémák nélkül zajlott le.
A szlovák kormányfő szerint az oktatásügyi törvény elfogadott módosítása nem nyereség, s nem vereség egyik fél számára sem. Robert Fico "előrelépésként" értékeli a döntést, mert - mint megjegyezte - a szlovákiai magyar iskolák tankönyveiben eddig csak a magyar nyelvű földrajzi megnevezések voltak használatosak, s ráadásul az MKP jelképe is ott díszelgett a tankönyveken. "Most olyan tankönyvek lesznek, amelyeken nincs ott az MKP jelképe, de ott lesz a szlovák megnevezés is. Megjegyezte: a téma nem volt része a koalíciós szerződésnek, így nem lát problémát abban, hogy a kormánykoalíció minden pártja a saját elképzelései szerint szavazott. Fico úgy véli, hogy ez nem okoz feszültséget a koalícióban.
Ján Kovarcík, a Néppárt Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (LS-HZDS) képviselője viszont kijelentette: a Smer "elgáncsolta" a koalíciót azzal, hogy támogatta az MKP javaslatát. A néppárt a javaslat ellen szavazott, míg a harmadik koalíciós partner, az SNS képviselői nem vettek részt a voksolásban. "Úgy gondoljuk, hogy ez ízléstelen dolog volt, rossz jelzés a szlovák nemzetnek" - mondta újságíróknak Ján Slota pártelnök. Elmondta: a párt mérlegeli, hogy alkotmánybíróság elé viszi az ügyet, és nyílt levélben felszólítja az államfőt, hogy ne írja alá a törvénymódosítást. Leszögezte, hogy az SNS ennek ellenére nem kíván kiválni a koalícióból. "Nem szerzünk ilyen örömet ellenségeinknek" - jegyezte meg.
– A jelen helyzetben az MKP elérte azt, amit csak lehetett - jelentette ki Berényi József, a párt alelnöke. Szerinte nagyon fontos, hogy az elfogadott módosító javaslat a 2002-ben és a 2006-ban kiadott magyar kisebbségi tankönyvek gyakorlatára hivatkozik. – Ha ez nem lett volna benne a szövegben, nem tudtam volna megszavazni a törvényt - fejtette ki egyéni véleményét Berényi.
Szigeti László, az MKP oktatásügyi alelnöke megjegyezte: a normális jogállamokban az ilyen banális kérdéseket nem törvénnyel oldják meg. Rossz jelzésnek tartja, hogy a Smer koalíciós partnerei nem támogatták az oktatási törvény módosítását.