A munkanélküli se lazsáljon
Alig két hete érvényes – legalábbis három tartományban a kilenc közül - a társadalom legszegényebbjeit védő rendelkezés, a tartósan munkanélküli osztrákok 744 eurós havi segélye, máris van ötlet a „finomításra”. A Néppárt bécsi szervezetének elnök asszonya s egyben polgármesterjelöltje, Christine Marek közmunka elvégzését írná elő a támogatásban részesülőknek. Az ötlet nagy vitát vált ki.
A javaslat úgy szól, hogy utcaseprésre, közterületek kertjeinek gondozására, fűnyírásra köteleznék mindazokat, akik több mint hat hónapja kapják a havi 744 eurót. Hat hónapért másfél év közmunka lenne az előírás – persze ha a javaslatból törvény lesz. Egyelőre azonban meglehetősen nagy a felhördülés, még a Néppárt berkeiben sem talál teljes egyetértésre az ötlet. A leghatározottabban Erhard Busek, egykori pártelnök és ex-alkancellár fogalmazott. Nem kell jobboldaliságban felülmúlni a szabadságpártiakat- mondta, pedig ő már régebben kivonult a napi politikából, nemzetközi téren tevékenykedik, s viszonylag ritkán szól hozzá aktuális belpolitikai kérdésekhez.
Más néppárti politikusoknak tetszik a javaslat. Ismét mások – elsősorban a bécsi nagy rivális, a szociáldemokrata párt köreiben-, azt gyanítják, hogy Marek asszonyt az október 10-i bécsi tartományi választások ihlették meg. Bár Michael Häupl Bécs szocdem polgármestere – Marek riválisa és minden bizonnyal a befutó a posztra – ilyen értelmű átfogó rendelkezést elutasít, egyes esetek egyenkénti megvitatását nem zárja ki. A szövetségi kormány viszont kifejezetten a helyi választási kampány részének tekinti az ötletet, legalábbis a szociáldemokrata Faymann kancellár ezt érezteti, amikor legfeljebb október 11-én – azaz a bécsi választás után egy nappal – tudna időt szakítani a javaslat megvitatására. Ha egyáltalán.
A nincstelenek minimális támogatása, az új 744 eurós havi juttatás – amelyet szeptember 1. óta Bécsben, Alsó-Ausztriában és Salzburgban az állam fizet azoknak a polgárainak, akik már nem részesülnek munkanélküli ellátmányban, vagyis gyakorlatilag eddig is csak minimális szociális segélyből éltek. Az újfajta támogatásra azok jogosultak, akiknek munkahely keresési szándéka igazolhatóan komoly, vagyis, ha az erre hivatott munkaközvetítő szolgálat (AMS) állást talál számukra, azt el is fogadják. Aki felkínált munkát visszautasít, attól eddig is hat hétre megvonták a jelenleginél többnyire alacsonyabb szociális segélyt. A 744 euró ugyan kevésnek tűnik, ám a semminél, sőt az eddiginél sokkal több, és ha valaki igénybe veszi az igazolás alapján járó vásárlási lehetőséget a szegényeknek rendszeresített szociális piacokon, legalább éhen halnia nem kell.
Marek elképzelése szerint nem igazságos, hogy a közpénzekből nyújtott támogatásért az állam semmit ne kapjon. Van éppen elég feladat – véli a bécsi politikusasszony. Az utcákat takarítani kell, télen soha nincs elég jelentkező a hólapátolásra, nyáron a parkok, a zöldterületek rendben tartása, a fű nyírása is pont megfelelő feladat, és aki ezt nem így látja, az egyszerűen álszent. Ráadásul van is ilyesmire példa. Nem túl távol, Németországban, ahol – igaz 900 euró fejében – bevett szokás az úgynevezett Bürgerarbeit, a polgári munka. Miért ne lehetne átvenni valamit, ami ott beválik?