A miniszterelnök ideges
Igen vagy nem? Azaz független állam legyen-e Skócia? – erre a kérdésre kell felelniük a szeptember 18-án tartandó referendumon a skót választóknak. A népszavazás Skócia Egyesült Királyságból történő elszakadására vonatkozik, amellyel felbomlana az Angliával és Walesszel 307 éve élő unió.
A Skót Nemzeti Párt vezetőjének, Alex Salmondnak egyik fő kampányeleme volt Skócia függetlenné válása a legutóbbi brit parlamenti választásokon.
A lassan másfél éve tartó kampány alatt Salmond a nacionalista húrok pengetésén kívül gazdasági érdekekkel is indokolja Skócia függetlenné válásának előnyeit. Tény, a Skócia felségvizein található olajkutak bevétele a közös brit kasszába megy, amit a skót nacionalista vezér szívesebben tartana otthon, Skóciában, ám ezen túl kevés nyomós érvet tud felhozni.
Annál több kérdés merül fel, ha a népszavazás eredménye az elszakadást hozná. Hiszen – mondják az unióban maradás hívei – akkor az Egyesült Királyság államadósságának arányos része Skóciára szállna. Vajon vállalnák-e a függetlenségért cserébe? És mi lenne Skócia EU-tagságával? Milyen fizetőeszközük lenne? (David Cameron miniszterelnök határozottan kijelentette: ha Skócia kiválik az unióból, a fontot nem viheti magával.) Milyen hatással lenne a kiválás a munkaerőpiacra? Ártana-e Skóciának? Melyek lennének az előnyök és a hátrányok?
Ezekről és még számos idevágó, főként gazdasággal kapcsolatos kérdésről rendeztek eddig két élő tévévitát Salmond és Alistair Darling, a Let's Stay Together (Maradjunk együtt) tábor vezetőjének részvételével. A BBC élőben közvetítette mindkét vitát, ám Salmond nem jött ki jól egyikből sem.
„Ideges vagyok, részben, mert ez érzelmi kérdés, részben, mert nagy a tét – nyilatkozta David Cameron brit miniszterelnök –, ugyanakkor bízom benne, hogy a skótok a bent maradásra fognak szavazni.” A brit kormányfő eddig távol tartotta magát a heves vitáktól, mivel pártja, a Tory népszerűtlen Skóciában. Ugyanakkor ő maga népszerűbb, mint a pártja, ezért az elmúlt héten mégis bevetette magát a kampányba. Két napot Skóciában töltött, s igyekezett gazdasági érvekkel hatni a függetlenséget akarók táborára. Mindkét országra óriási gazdasági hatással lenne, egymillió munkahely kerülne veszélybe – figyelmeztetett a kormányfő –, ha a skótok kilépnének az unióból. Jól halad az érvelés, az emberek kezdik megérteni, hogy jobban járunk, ha együtt maradunk – mondta Cameron.
A közvélemény-kutatások számai azt mutatják, hogy egyre szűkül a távolság az igen és a nem szavazatok között. Az egyik kutatás szerint 46:40 az arány a bent maradni kívánók javára, de 14 százalék még nem döntött. Egy másik, frissebb felmérés – amelyik nem veszi figyelembe a „nem döntött” szavazókat – viszont 43 százalékra mérte a kilépésre voksolókat, és 57 százalékra a Britanniához tartozás mellett állókat.
Paul McCartney-val az élen számos ismert személyiség nyílt levélben intézett felhívást a skótokhoz, melyet így zártak: „...sokkal nagyobb, ami összeköt bennünket, mint ami elválaszt. Maradjunk együtt!” Az aláírók között pedig olyan nevek szerepelnek, mint Sir Mick Jagger, Sir Bruce Forsyth, Dame Judi Dench és Stephen Hawking professzor.
Alig három hét múlva kiderül, felbomlik-e a 307 éves unió, vagy megmarad az Egyesült Királyság.
Tartson velünk a
Facebookonis! Olvasson további Nagy-Britanniával kapcsolatos írásokat az angolosan.huweboldalon.