A lengyelek britek akarnak lenni

Egyre több, a brit szigeteken lakó lengyel határozza el magát arra, hogy kérelmezi a királyság állampolgárságát. Teszik ezt elsősorban kényelmi okokból, de félelemből, és természetesen az új haza iránti elkötelezettségből is.

2012. szeptember 26., 12:42

Az elmúlt két évtized minden évében néhány száz lengyel kapott brit állampolgárságot. A londoni belügyminisztérium adatai szerint 2010-ben 1419 személy, tavaly már 1863 lett ezen a módon a szigetek polgára. Ugyanakkor jóval többen nyújtottak be állampolgársági kérelmet – az internetes fórumokon a lengyelek között az egyik legnépszerűbb téma, milyen feltételei vannak az állampolgárság megszerzésének.

Ez ugyanis egyáltalán nem könnyű feladat. Először is be kell bizonyítani, hogy az Egyesült Királyság területén lakik és él az adott személy legalább öt esztendeje, és ez alatt az idő alatt nem hagyta el az országot hosszabb időre, mint fél év. A belügyminisztérium vizsgálja azt is, hogy a jelölt időben befizette-e az adóját és nem követett-e el akár közúti szabálysértést.

Nem könnyű az a teszt sem, amelyet az állampolgárságért folyamodónak teljesítenie kell. Tájékozottnak kell lenni Nagy-Britannia életét illető kérdésekben, például felelni kell arra, hogy a parlamenti választásokon hány körzet van, ki fizeti a gyerekek iskolai formaruháját, vagy a brit asszonyok melyik évben szereztek jogot arra, hogy elválhassanak, kinek jár receptre ingyenesen gyógyszer, stb.

Emellett természetesen anyagi terhekkel is jár a kérvény benyújtása. A felnőtteknek 851 angol fontot kell fizetniük az eljárásért, de pénzbe kerül a vizsgán való részvétel, a tanuláshoz szükséges könyvek, és az állampolgári eskü ceremóniájának is vannak költségei, így az egész eljárás ára személyenként több mint ezer fontot tesz ki.

Mindez nem tartja vissza a lengyeleket, egyre többen és többen akarnak brit állampolgárságot szerezni. Kérdés tehát, mi ennek az oka? A leggyakoribb ok rendkívül prózai: a kényelem miatt. A lengyelek ugyanis azt mondják, sokkal jobb két útlevéllel rendelkezni, mint eggyel, a brit útlevél lehetővé teszi, hogy probléma nélkül el lehessen utazni például az Egyesült Államokba, vagy akár a Közel-Kelet egyes országaiba – s mindezt anélkül, hogy igénybe kellene venni a lengyel konzulátus segítségét.

Jó néhányan azzal is indokolják kérelmüket, hogy aktívabban részt szeretnének venni annak az országnak az életében, amelyben laknak és dolgoznak – a parlamenti választásokon való szavazással. Az uniós jog értelmében ugyanis a helyi és az EU-s választásokon mindenképpen joguk van szavazni, mint az EU polgárainak.

Olyanok is vannak azonban, akik nem titkolják: attól félnek, hogy az Európai Unió gazdasági válsága miatt szétesik, és akkor Nagy-Britannia ismét korlátoznia fogja a külföldiek munkavállalási jogát a szigeteken.

Vannak olyan lengyelek, akik brit életüket egyenesen mesésnek írják le - különösen a lengyel valósággal szembeállítva azt. Az egyik glasgow-i lengyel férfi szerint az egészségügyi ellátás és az iskolarendszer egyszerűen összehasonlíthatatlan a hazaival. Szerinte hihetetlen, hogy egy állam ennyire gondoskodik a polgárairól, mint az Egyesült Királyság.

A lengyelek nem nagy számban kapnak állampolgárságot például az indiaiakhoz, vagy a pakisztániakhoz képest, de határozottan az egyik legnagyobb csoportot teszik ki a királyságban dolgozó külföldiek között.