A grófkisasszonyból lett hercegné rövid élete
Gyönyörű nő volt, sugárzó tekintetű, karcsú és elegáns. Eszterházán, Eisenstadtban és szülőhelyén, Dénesfán egyaránt legendák övezik. Cziráky Margit grófnő, Esterházy Miklós herceg felesége 100 évvel ezelőtt hunyt el: az évforduló alkalmából a dinasztia emlékeit ápoló Esterházy Magánalapítvány szép kiállítású könyvet adott ki.Az életrajzi könyv az alapítvány kultúrintézményeiben, a kismartoni, a Lackenbach kastélyban és a fraknói várban kapható.
Benczúr Gyula portréja a hercegnéről az eisenstadti (kismartoni) kastély december 19-ig nyitva tartó kiállításán igazolja a szépségét dicsérőket, ami pedig népszerűsége igazi okait illeti, azt az Esterházy Magánalapítvány németül és magyarul kiadott könyve részletesen elmondja.
Miklós herceg 1898-ban vezette oltár elé a magyar grófkisasszonyt: a házasságból öt gyermek született, köztük Pál, akinek özvegye, Melinda az idén töltötte be 90. évét. Cziráky Margit /Esterházy Miklósné modern gondolkodását mi sem jellemzi jobban, mint hogy óvodát alapított, kórház létesítésére, az Eszterháza (Fertőd) felújítására adományozott. Az ő nevét viseli a budapesti Margit kórház.
Sokáig példakép volt, ahogyan gyermekeit nevelte, elkötelezettségét, családszeretetét, jótékonyságát szintén messze földön emlegették.
Az emlékére kiadott könyvben az alakját megörökítő festmények, metszetek fotói mellett érdekes képek találhatók a helyszínekről, ahol élt. Benczúr Gyula nem csak róla festett portrét, férjét is megörökítette, az egyik festményen pedig a hercegné (vagy ahogy nevezték, „hercegasszony”) a gyermek Pállal látható. Alig töltötte be a 36. évét, amikor 1910-ben, két héttel ötödik gyermeke, Bernadett születése után elhunyt. Ezt a rövid életutat követi a könyv, beszámol mindarról, ami miatt a grófnő-hercegné oly népszerűvé vált. Sok szó esik arról is, milyen sokat tett Fertőd és környéke értékeinek, az Esterházy-kastély hagyományainak, kulturális életben betöltött szerepének népszerűsítéséért.
Ugyanakkor a könyv, Margit Kopp munkája, nem csak Margit hercegnére és a szűk családra összpontosít, kitér a környezetre, a barátokra, a távolabbi rokonokra, vagyis egy kor nemesi világáról fest képet. Megtudhatjuk ki mindenki volt ott az oly fiatalon elhunyt hercegné temetésen, honnan érkezett részvétnyilvánító távirat – Ferenc Józseftől is, akinek sorait a kötet szó szerint közli.
A hiánypótló könyv jól egészíti ki a már említett kiállítást, amelynek címe: Az Esterházy-kastély fénypontjai - a gyűjtemények visszatérése. A család nem éppen hétköznapi életét jelképező tárgyak – köztük a fantasztikus ezüst étkészlet – mellett a hercegnének szentelt teremben pompás esküvői palástja is látható. Kiállították esküvői csokrát és mirtusz koszorúját is. Ezeket a darabokat a kismartoni egyházközségnek adományozta.