A Donnál védelmezett haza?
A magyar kormány Budapest központjában emlékművet emel, hogy emlékeztessen az ország 1944. március 19-i német megszállására. Néhány héttel később (sic!) újabb holokausztmúzeumot nyitnak Budapesten. Mindezzel a kormány azt a benyomást kívánja kelteni – mindenekelőtt külföldön –, hogy Magyarország olyan demokratikus állam, mint az EU többi tagja. Belföldön azonban – abban a szilárd hitben, hogy magyarul lehet olyasmit mondani, amit külföldön nem vesznek észre – olyan beszédeket tartanak, amelyek (akárcsak e kormány bizonyos tettei) sértik az EU alapértékeit – írja a Hagalil.com izraeli nemzetközi hírportál.
Karl Pfeifer, a portál bécsi tudósítója cikkében felidézi: 1943 januárjában a Vörös Hadsereg a Donnál megtámadta és elpusztította a 2. magyar hadsereget, a rosszul felszerelt 200 000 katona nagy része életét vesztette. A szovjet áttörés 71. évfordulóján Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára beszédében többek között azt állította, hogy „az akkori Honvéd Vezérkar kimondta: kerülni kell a háborúba lépést”.
A szerző szerint ez durva történelemhamisítás. Senki nem kényszerítette a magyarokat a Szovjetunió elleni háborúba való belépésre, s éppen Werth Henrik akkori vezérkari főnök javasolta Bárdossy miniszterelnöknek 1941. június 14-i emlékiratában, hogy vegyenek részt magyar csapatok a német támadásban – ami katasztrofálisan téves nézetnek bizonyult. Vargha azután kijelentette: „Nemcsak idegen érdekekért, hanem a hazájuk védelmében harcoltak és haltak hősi halált magyar katonák a távoli orosz harcmezőkön.” A szerző szerint ilyen revizionista nézeteket az EU-ban általában szélsőjobboldaliak képviselnek, Magyarországon azonban kormánypolitikusok. Míg politikustársaik – főleg külföldön – hangoztatják, milyen nagy különbség van a szélsőjobboldali Jobbik és a „konzervatív” Fidesz–KNDP között."