120 órán keresztül dolgozott, meghalt
A glubczycei területi ügyészség nyomozást rendelt el egy 52 éves aneszteziológus orvos halálának kapcsán. Dr. Jakub P.-t ügyelet közben találták holtan kollégái. Már ötödik napja volt egyfolytában szolgálatban. Az állandó, többnapos ügyelet a kisebb vidéki kórházakban megszokott – mondják a doktor kollégái. Az orvost a múlt héten temették, de halálának oka egyelőre ismeretlen.
P doktor július 18-án kezdte meg az aneszteziológiai ügyeletet az opolei vajdaságban lévő kórház melletti mentőnél, három napig ott volt szolgálatban, majd a negyedik és ötödik napon a kórházban dolgozott a műtőkben. A személyzet az utolsó napon az orvosi szobában találta meg, akkor már nem élt, ügyeletének lejárta előtt hét órával hunyt el.
– Szörnyű, ami történt. Jakubnak volt egy hét napos ügyelete, aztán három szabadnapja, rögtön ezután kezdte meg az öt napos szolgálatot – mondja egy neve elhallgatását kérő kolléga a Fakt című lengyel lapnak. Azt meséli, hogy az ügyeleti beosztást a főnökségtől kapják és az, hogy valakit több napon át egyfolytában beosztanak, itt normálisnak számít. – Én egy három napos ügyelet után alig élek. Gondoljon bele, mi itt emberi életeket kell mentsünk, és egy ilyen maratoni készenléti állapot még a felelős döntések meghozatalában is hátráltathat.
Hogy mibe halt bele az aneszteziológus, nem lehet még tudni. A részletes boncolási jegyzőkönyv, amely minden erre vonatkozó vizsgálati eredményt tartalmazni fog, csak 4-6 hét múlva készül el.
A kórház igazgatósága azt elismeri, hogy nem ritkák az ilyen maratoni ügyeletek. – Ez azonban nem törvényellenes – mondja az igazgató helyettese. – Az orvosok maguk között megbeszélik, hogyan is legyen, a mentőszolgálat vezetője megcsinálja a beosztást, az kerül a kórház igazgatóságára. Ez tehát nem felülről jött parancs.
A kérdésre, hogy miért engedik meg az ilyen több napos ügyeletet, és vajon nem veszélyezteti-e az nemcsak az orvosok, de a páciensek életét, az igazgató helyettes azt válaszolja: nem. – Ez itt kérem nem Varsó vagy Wroclaw. Előfordul, hogy négy éjszakai ügyeletre összesen hat hívás esik – mondja, de hozzáteszi, hogy egy ilyen hosszú ideig tartó készenléti állapot tényleg fárasztó lehet.
– Fárasztó lehet? Hát ez botrányos – reagál az egyik orvos. – Teljesen kimerítő, a beosztáshoz pedig nekünk, orvosoknak semmi hozzászólási jogunk sincs, azt a vezetés dönti el. Ezért történt, hogy amikor kiderült ez az ügy, mindenki egyszerre eltűnt, az igazgató pedig összehívott egy ülést, ahol az összes dolgozó értésére adta, hogy ha a sajtóval beszélnek, vagy kivisznek a kórházból bármiféle dokumentációt, annak rossz vége lesz – meséli az elhunyt kollégája.
Az Egészségügyi Minisztérium szóvivője szerint az a szerződés, amelyet egy orvos az ügyeletekre vonatkozóan egy adott kórházzal, klinikával, vagy más egészségügyi intézménnyel köt, a polgári jog körébe tartozik, s mint ilyen, két fél megállapodása valamiféle szolgáltatásról. Más kérdés, hogy az ilyen szerződéseknél a józan észnek kell vezetnie a feleket, és világos, hogy egyetlen orvos sem dogozhat 120 órát egyfolytában. Ez ugyanis veszélyes, nemcsak magára az orvosra, de a páciensre nézve is – teszi hozzá a szóvivő.
Jakub P. doktort a múlt héten temették el Katowicében. Halálának oka egyelőre ismeretlen. Nőtlen volt, nem voltak gyermekei. Temetésén kórházbeli kollégái és nővére vett részt, aki Afrikában él, onnan jött el a lengyelországi temetésre.