Víz alatt az Amfiteátrum

Az elmúlt hetekben víz alá került az Amfiteátrum egykori küzdőtere. A szokatlan látvány odavonzotta a környék fiataljait, voltak, akik vízisíztek, többen meg is mártóztak benne. A méteres víz nem az ókori hagyomány újraélesztése folytán került a romokhoz, a folyók áradása miatt megemelkedett a talajvíz töltötte meg az arénát.

2010. július 4., 08:47

Sokan az ókori játékok felélesztését vélték felfedezni, amikor a talajvízzel borított Amfiteátrumban fiatalok drótkötél segítségével látványos vízisí bemutatót tartottak. Néhány felelőtlen fiatal meg is mártózott az Amfiteátrum közel méteres vizében, átérezve az egykor vizes játékok feelingjét.

Puskás Pétert, Óbuda alpolgármesterét kérdeztem.

- Honnan került ide ennyi talajvíz?

- Sajnálatos együttállás folytán. A Duna vizének megemelkedése,a talajvizet visszafele, a szárazföld irányába nyomta, és miközben ez a folyamat zajlott, hatalmas esőzések voltak. Mi június 10-én észleltük a felgyülemlett vizet. Az általános szakmai vélemény az volt, hogy nem szabad kiszivattyúzni, mert valószínű, hogy a talajvíz azonnal utánatöltődik. Amikor már jóval kevesebb volt a víz, a tűzoltók saját elektromos szivattyújukkal elkezdték a szivattyúzást, de csaknem ugyanannyi visszafolyt, sőt előfordult, hogy az alig 20 cm-es víz szivattyúzása után 40 cm töltődött vissza.

Nagy teljesítményű szivattyút azért nem tudunk munkába állítani, mert a katasztrófavédelem eszközei még mindig Borsodban, a római parton és a Hajógyári szigeten vannak. Mostanra már csak az Amfiteátrum közepén van víz.

- Ez a víz most igen büdös. Szükséges fertőtleníteni?

- Klórmésszel fertőtlenítettünk első lépésben, de tervezzük, hogy amennyiben már annyira visszaszorul, eltűnik a víz, akkor egy biológiai fertőtlenítést is végrehajtunk a területen. Az a szer, amit használunk, segíteni fogja a fű visszanövését, és jobban kíméli az élő környezetet, mint a klórmész. Természetesen mindent elkövetünk, hogy a területet minél előbb visszaállításuk eredeti állapotába, hiszen lakosság is rendszeresen használja, és ez gyakori helyszíne az óbudai rendezvényeknek is.

- Ha lezárták a területet, hogyan kerülhettek be fiatalok?

- Közterület felügyelők 11-én lezárták a területet, kitáblázták, de 24 órás őrzés nem volt megoldható, ezért járőrözés folyt. A fiatalok valószínűleg azokban az időszakokban jutottak be, amikor a járőrök éppen nem a helyszínen tartózkodtak.

- Volt ilyen mennyiségű víz valamikor is az Amfiteátrumban az elmúlt évtizedekben?

- Nem emlékszem ilyen esetre. Szerintem még ennyi víz nem gyülemlett fel benne.

Mára szerencsére lassan apad a víz, bár a környék lakói a bűzfelhőként párolgó csatornaszagnak kevésbé örülnek. A vízzel együtt eltűnhetnek a szúnyogok is, és már csak különös emlék lesz, amikor éjszakánként vadkacsáktól zengett az Amfiteátrum környéke.