Virtuális rémálom: ingatlandepo.com
Mi történik, ha ingatlanunkat az interneten hirdetjük meg valamelyik, magát ingyenesnek hirdető oldalon? Jó esetben eladjuk. Kis balszerencsével három, négy-hónap múlva kiderül, hogy ingyenesnek hitt hirdetésünk súlyos tízezrekbe, rosszabb esetben, akár százezres tételbe kerül.
Persze, hogy átfutottuk az Általános Szerződési Feltételeket (ÁSZF), de majdnem mind ugyanarról szól. Vagy teljesen ingyenes, vagy egy hónapig ingyenes. Ismerjük, hiszen szerencsére a hazai, zömében tisztességes internetes hirdetési gyakorlatban legtöbbször a hirdetési idő lejárta előtt megkapjuk az értesítést, hogy hirdetése x nap múlva lejár, és amennyiben szándékában áll meghosszabbítani, ilyen és ilyen feltételekkel teheti meg. Szokásos rutinnal pipáljuk ki az elfogadás kis négyzetét, és legfeljebb azt jegyezzük fel, magunknak: meghosszabbítani tilos!
Még hogy ingyenes!
Aztán, az említett jobb esetben eladtuk a házat, már régen elköltöztünk, amikor érkezik az értesítés: „Feltöltött hirdetési egyenlege a mai napon …. Ft, fizetési kötelezettséget mutat. Az összeget a következő számlaszámra 8 napon belül átutalni szíveskedjék.”
Arra csak emlékeznénk, hogy feladtunk egy hirdetést PÉNZÉRT! A biztonság kedvéért megnézzük a portált. És tényleg! Ott díszeleg egykori ingatlanunk, pontosan úgy, ahogy valamikor otthagytuk. Ez csak a technika ördöge lehet – gondoljuk, és elérhetőséget keresünk a honlapon. Ekkor kiderül, hogy kizárólag belső levelezési rendszeren lehet a céggel kommunikálni. De nem érdemes. Kifogásunkra előre gyártott levelek és a tartozás kiegyenlítésének módja érkezik a számunkra is lassan világossá váló egyoldalú kommunikációban. Ha többször próbálunk kapcsolatba lépni a céggel, nemsokára elindul a fenyegető hangú levelek áradata.
Most tüzetesen elolvassuk az ÁSZF-t és elátkozzuk magunkat, amiért korábban csak átfutottuk. Ott ugyanis az áll, hogy amennyiben az egy hónapos ingyenes idő alatt nem töröljük a hirdetésünket, automatikusan válik fizetőssé 6 hónap időtartamra!!! Ezt buktuk!
Internetes fórumokon az is kiderül, hogy akik az ingyenesség lejárta előtt akarták magukat törölni, nem tudták megtenni. Így ők is megkapták a tartozást mutató egyenleget, természetesen 3-4 hónap múlva, tetemes összegről. Sokan befizették, félve az esetleges plusz költségektől, a fenyegető levelektől, majd azonnal törölni akarták magukat az oldalról, de nem tudták. De aki fizetett, és sikeresen törölte hirdetését, az sem érezhette magát biztonságban, mert a cég átalakult, és az új cég ismételten kiküldte azt a számlát, amit évekkel ezelőtt már kiegyenlített a volt hirdető.
Igazi virtuális rémálom. És még nincs vége!
Rövid kutakodás után kiderül, hogy az új cég vezetője ugyanaz a személy, csak a székhelyét csúsztatta arrébb a Seychelle-szigetekre, és így offshore cégként folytatja kizárólag csak magának gyümölcsöző tevékenységét. Hab a tortán, hogy az értesítést, a részletezést, és az igazolást különböző e-mail címről küldik, melyek közül egyik sem fogad levelet. A becsapottak, akik fizettek, és akik nem, tanácstalanul tapogatóznak a lehetőségek után.
Végre finisbe érkezett a FOME közérdekű keresete az AFM Kft-vel szemben.
„Az All Finance Management Kft.-vel szemben még tavaly, 2008-ban közérdekű keresetet nyújtott be a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete (FOME) a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon, a fogyasztók megtévesztése miatt, amit a napokban jogerősen megnyert, fellebbezésnek helye nincsen. Dr. Joó Imrét a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületétől kérdeztük az ügyről.
Miért indult közérdekű kereset All-finance Management Kft-vel szemben?
Ebben az ügyben a kereseti kérelmünk a vállalkozás által alkalmazott egyes általános szerződési feltételek (ÁSZF) tisztességtelenségének megállapítására irányult. A problémát álláspontunk szerint elsődlegesen nem is az jelentette, hogy csak 30 napig volt ingyenes az All-Finance Management Kft. által nyújtott szolgáltatás, hanem az, hogy az ÁSZF alapján a szerződés visszaigazolás nélkül létrejöttnek volt tekintendő. Amennyiben azonban nincs visszaigazolás, a fogyasztó nem tudhatja azt, hogy létrejött-e egyáltalán a szerződés, és pontosan mikor (azaz a 30 nap mikor kezdődik). A visszaigazolás kötelezettségét jogszabály teremti meg, ennek hiányában a szerződés nem jöhet létre.
Közérdekű keresetet lehet indítani külföldi székhelyű cégekkel szemben?
A magyar polgári perrendtartás szabályai szerint a közérdekű keresetet az alperes vállalkozás székhelye szerint illetékes megyei bíróságon kell benyújtani abban az esetben, ha a cég székhelye, bejegyzett fióktelepe hazánkban van. A Magyarországon bejegyzett székhellyel vagy fiókteleppel nem rendelkező cégekkel szemben nehéz a polgári peres úton való fellépés, kiváltképp, ha az érintett ország nem EGT tag. Ha a külföldi jog nem utal vissza a magyar jogra (ún. renvoi), akkor főszabály szerint a külföldi jogot kell alkalmazni, amennyiben az egyáltalán lehetőséget ad a közérdekű keresetre.
Ez még folyamatban van
„A Gazdasági Versenyhivatal 2009. június 24-én, Vj-091/2009 ügyszámon versenyfelügyeleti eljárást indított az EXPENT BUSSINES CLUB Ingatlanforgalmazó és Pénzügyi Kft.-vel szemben, mert az általa nyújtott "30 napig ingyen hirdetheti ingatlanát honlapunkon!" szlogennel jelzett szolgáltatás igénybevételének feltételeit - mint a fogyasztó tájékozott ügyleti döntéséhez szükséges és ezért jelentős információkat - az általa üzemeltetett www.ingatlandepo.com és www.ingatlanbazar.com honlapokon a kereskedelmi gyakorlata során elrejti, és ezáltal a fogyasztót olyan ügyleti döntés meghozatalára készteti, amelyet egyébként nem hozott volna meg.”
A GVH vizsgálata még folyamatban van, a FOME által indított per a fogyasztóknak kedvező ítélettel zárult. A polgári peres ügyeket azonban igen csak megnehezíti a cég külföldi székhelye Ha perelni szándékozunk, azt abban az országban célszerű megtenni, ahová a céget bejegyezték. Szép hely, de lehet, hogy kicsit húzós ennek a pernek kivitelezése.
Vagy megvárhatjuk, amíg a cég beperel tetemesre duzzadt adósságunk miatt. Ezt ugyanis a mi lakóhelyünk szerint illetékes bíróságon teheti meg. Ebben az esetben a jogerős ítéletet is figyelembe veszik, ami valószínűleg kedvezően hat az ügy elbírálásánál. Feltéve, ha egyáltalán a cég perelni fog…