Videó: „Rólam mi lesz az első lejárató cikk?” – Fekete-Győr András benézett az Origóhoz

A Momentum Mozgalom elnöke személyesen vonta kérdőre a lejárató cikkéről is ismert újságírót. Sok a kérdőjel a fellépésével kapcsolatban.

2017. május 18., 19:04

Feszült hangulatú beszélgetés helyszíne volt ma a kormányzati propaganda szócsövévé vált Origo szerkesztősége, ahova Fekete-Győr András, a Momentum Mozgalom elnöke, és Papp Gergely sajtóreferens váratlanul bement találkozni Kovács Andrással.

Kovács az az újságíró, aki az elmúlt időszakban több lejárató cikket is írt a pártról. Fekete-Győr és Papp azon, a szerző megjelölése nélkül kitett csütörtöki íráson húzta fel magát, amelyben az Origo azzal vádolta a párt politikusait, hogy a hallgatói érdekvédelemből milliókat tettek zsebre. A Momentum Mozgalom szerint ez a vád minden alapot nélkülöz.

A jelenetről készült videó tanúsága szerint Fekete-Győr az aránylag provokatív „Helló! Min dolgozol? Kit kell ma lejáratni?” fordulattal indított Kovács előtt, aki csak annyit válaszolt,  ő nem közszereplő, nem készíthetnek róla semmiféle anyagot. Fekete-Győr nem zavartatta magát, felidézte Kovács hírhedt lejárató cikkét Hajnal Miklósról, a Momentum Mozgalom elnökségi tagjáról – amelyről egy idő elteltével eltüntették az újságíró nevét –, majd többek között azt firtatta, hogy róla milyen lejárató cikk fog megjelenni, és mi szerepel majd benne. Kovács erre közbeszúrta, hogy az elmúlt egy percben már mindent elmondott, Fekete-Győrt pedig az kezdte el érdekelni, hogy mi lesz az Origóval, ha 2018-ban az Orbán-kormányt valaki leváltja. „Hol tud majd elhelyezkedni egy olyan újságíró, aki a tényekre teljes mértékben tesz?” – firtatta.

Valaki ekkor közbeszólt, azt kérve számon, hogy vissza kellene térni ahhoz, hogy újságírók kérdeznek politikusokat, amire Fekete-Győr azt felelte, olyan időket élünk, amikor az újságírók politikusokká, a propaganda szócsöveivé válnak. „Soha nem jöttünk volna ide, ha nem ez a helyzet – tette hozzá. – Az újságírók, akik itt dolgoznak, még lehet, hogy menthetők, és az András is szerintem, legalábbis azt érzem rajta, hogy van valami lelkiismeret-furdalás rajta” – fejezte be a one-man show-t, mielőtt Kovács asztalánál megjelent volna Tókos Loránt, az Origo vezérigazgató-helyettese, aki távozásra szólította fel a momentumosokat. Pénteken közölték: az Origo feljelentést tesz az akció miatt.

https://www.facebook.com/momentum.mozgalom/videos/886019864873163/

A portál nem sokkal később Betört az Origóhoz a Momentum Mozgalom! címmel adott hírt Fekete-Győr megjelenéséről, amelytől enyhén szólva nem volt elragadtatva a másik oldal sem. Az Index elítélő cikket írt az ügyről, a TASZ pedig közleményt adott ki, amely így hangzik: „Magánterületre engedély nélkül senki – még a hatóságok – sem léphetnek be. Az engedély hiányát pedig nem pótolja a közérdekre való hivatkozás. (...) Politikai párt ne válaszoljon jogsértésre jogsértéssel, még akkor sem, ha erkölcsileg ezt igazolhatónak tartja.”

Korábban kiadott egy közleményt a Momentum Mozgalom is. Ebben a párt hangsúlyozza: „Mindannyiunk érdeke, hogy az emberek felismerjék, hogy az újságírás és a propaganda nem ugyanaz. Ez a mai helyzet az Origóval is: úgy tesz, mintha sajtó lenne, de nem az. (...) A propagandisták nem újságírók. A propagandagép nem média.”

A látogatás téma volt Lázár János ma tartott hagyományos kormányzati sajtótájékoztatóján is. „Nem bírnak magukkal. Meg vagyok döbbenve. Mit akartak?” – szörnyülködött a miniszter. A teremben Kovács is jelen volt.

Egy hasonló, áprilisi esetben az Origóhoz hasonlóan kormányzati propagandaszócsőként működő magyar közszolgálati televízió stábja készített felvételeket engedély nélkül a 444 szerkesztőségéről. A portál kérdéseire adott válaszlevélben az MTVA azt állította, hogy a bíróságok jogértelmezése szerint az újságírók közszereplőnek minősülnek.

Az Origónál rengeteg újságíró mondott fel az elmúlt időszakban. Távozott Mártha Bence sportújságíró, Birkás Péter vezetésével a techbázisrovat, és egy manipulált galéria miatt Ostyáni János, a fotórovat vezetője is.