"Veszélyeztetik a demokráciát Magyarországon"

Veszélyben van a magyarországi demokrácia, döbbenetesen rossz a médiatörvény – ilyen megállapítások olvashatók a Washington Post Kelet-Európa szakértője, Anne Applebaum írásában. A kommunista bűnök kutatásával ismertté vált szerző nemrég vehette át a Petőfi-díjat a Terror Házában, Navracsics Tibor és Kövér László jelenlétében.

2010. december 28., 12:45

Magyarország a NATO és az Európai Unió tagja, megvalósult a többpártrendszer, 20 éve vannak szabad választások, a kommunizmusból a demokráciába való átmenet sikertörténet. Az elmúlt hónapokban az ország mégis azt példázza, milyen törékeny lehet a demokrácia még ott is, ahol működik - írja a Washington Post publicistája "Veszélyeztetik a demokráciát Magyarországon" című

írásában.

Anne Applebaum Pulitzer-díjas újságíró a fehéroroszországival hasonlítja össze a magyar helyzetet. Belorusszia vezére nem elég népszerű ahhoz, hogy erőszak nélkül hatalmon maradjon, Magyarország viszont egy olyan vezetővel van “megátkozva”, aki túlságosan is népszerű - pártjának túl nagy többsége van - így erőszak nélkül változtathatja meg a törvényeket és az alkotmányt hatalma megőrzése érdekében. A szerző - aki idén vehette át a Petőfi-díjat a Terror Házában - azt írja: amikor az Egyesült Államok alkotmányának megalkotói “a többség zsarnoksága” miatt aggódtak, akár Orbán Viktorra is gondolhattak volna. Megjegyzi: Orbán nem szélhámos. Intelligens politikus, akinek pártja jó okkal vezetheti most az országot. Az elmúlt nyolc évben ugyanis Magyarországot Európa legkevésbé hozzáértő kormányai irányították. Applebaum szerint a szocialisták hagyták elszaladni a költségvetési hiányt, a reformokat és külföldi bankszámlákra menekítettek vagyonokat.

“Döbbenetesen rossz” a törvény

A történész-újságíró szerint a győzelem nem volt elég Orbánnak. A kormányfő az elmúlt nyolc évben bosszút forralt azok ellen az újságírók ellen, akik nem támogatták őt, azok ellen az társadalmi csoportok ellen, akik nem rá szavaztak, valamint korrupt és hozzá nem értő politikai ellenfelei ellen. Mióta elfoglalta hivatalát, létrejött az új alkotmány koncepcióját kidolgozó testület, megvonták a Költségvetési Tanácstól a működtetésére szánt pénzt, szűkítették az Alkotmánybíróság jogkörét, legújabban pedig a parlament megszavazta a médiatörvényt. Applebaum szerint “döbbenetesen rossz” a törvény, mely több ponton homályosan fogalmaz, és amelynek betartatása egy kizárólag a kormánypárt által delegált tagokból álló testület feladata.

A szerző a Petőfi-díj átvételekor Magyarországon járva Fidesz-támogatóktól több panaszt is hallott a nemzetközi sajtóban megjelentek miatt. Szerinte sem helytálló a kritikák egy része. Nem “fasizmusról” van szó: “az igazi probléma ezzel a kormánnyal az a megvetés, amit a ‘liberális elittel’ és a sajtóval szemben táplál.” Hozzáteszi: ez a probléma nem csak Magyarországon van jelen. Valószínűleg sok amerikai politikus is szeretné megbüntetni azokat az újságírókat, akik “nem kiegyensúlyozottan” tájékoztatnak, és megsértik az “emberi méltóságot”. Felidézi beszélgetését egy barátjával, akit a Magyar Rádió felfüggesztett a médiatörvény elleni tiltakozása miatt. (Az egyperces csend miatt a szerkesztéstől és a műsorvezetéstől eltiltott Mong Attiláról vagy Bogár Zsoltról lehet szó.) Az ismerős beszámolója szerint a szerkesztőségi értekezlet fagyos hangulata az 50-es éveket idézte. "Orbán az egypártrendszerben nőtt fel. Történelmi érzékének meg kellene akadályoznia, hogy újra egypártrendszert építsen ki" - zárja cikkét Anne Applebaum.

Anne Applebaum kapta a Petőfi-díjat

Az idei Petőfi-díjat Anne Applebaum amerikai történész, író és újságíró kapta a Terror Házában tartott ünnepségen december 14-én. A MOL által szponzorált kitüntetéssel a közép-kelet európai szabadság és demokrácia előmozdítására tett erőfeszítéseket ismerik el. Anne Applebaum a Gulágról és a kelet-európai kommunista diktatúrákról szóló kutatásaiért és műveiért kapta az elismerést. A díjazottat méltatta többek között Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes és Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár, jelen volt Kövér László is.

A hirado.hu beszámolója szerint Anne Applebaum a díjat megköszönve kiemelte: azért foglalkozik ezzel a korszakkal és térséggel, mert fontos emlékezni a rosszra, és arra is, hogy kik harcoltak ellene. Az a rezsim, amely irányította egykor Magyarországot is, valójában nem egyik napról a másikra vette át a hatalmat, hanem lépésről lépésre - hívta fel a figyelmet. A díjazott arra a következtetésre jutott, hogy a kommunista hatalmak a polgári szervezeteket megakadályozták működésükben, miként azt is, hogy az emberek egyénileg szerveződjenek. Az állami kontroll kiterjesztésének kísérlete ma is megfigyelhető, ma is megtörténnek ezek a bűnök. Feladatunk, hogy gondoskodjunk róla: ez ne sikerüljön - hangoztatta a kitüntetett.