Verőlegények országa

2015. július 13., 08:24

Szelestey Lajos sajtószemléje

Szinte minden fontos sajtóorgánum bő terjedelemben írt a múlt heti magyarországi eseményekről. Ezekből az újságcikkekből válogattunk.

Der Standard
Orbán újabb ravasz tűszúrásának nevezi a lap, hogy a parlament jóváhagyta az információs szabadság korlátozását, ami egyben további mozaikdarab a demokrácia folyamatos kiüresítésében a jobboldali populista Orbán Viktor alatt. Az elfogadott módosítás értelmében a közérdekű adatokat igénylő polgároktól, újságíróktól, civilszervezetektől az állam a jövőben szép summát kasszírozhat, legyen szó akár az állami intézmények által kötött tanácsadói szerződésekről, akár közbeszerzések odaítéléséről. Hogy pontosan mekkora összegekről van szó, az most még nem ismert, de a hatóságoknak széles a mérlegelési lehetőségük, mint annyi más orbáni jogszabály esetében. Amikor az ötlet először felvetődött, a kormányzati média dühödten cikkezett arról, hogy korrupciós ügyekben egyesek kívánságára több tízezer oldalt kellett kinyomtatni – az adófizetők költségére. Ilyesmire hivatkozni a 21. században elképesztő hazugságot feltételez, hiszen már feltalálták az elektronikus adathordozókat és az e-mailt. Valójában arról van szó, hogy akadályozzák az olyan kritikus, oknyomozó portálokat, mint az Átlátszó, amely az adatokból kinyert ismeretekkel lejáratja az Orbán-rendszer haszonélvezőit. Hiszen a korrupció a rendszer Achilles-sarka. A tendereket csaknem kizárólag a politikailag „megbízható” cégek kapják, tehát a miniszterelnök barátai és rokonai vagy politikai segítői. Különösen igaz ez az EU által támogatott programokra. Az átláthatóság itt nemkívánatos, a törvénymódosítás éppen ezt szolgálja.

Hungarian Free Press
2010 novembere óta az Orbán-kormány csaknem hatszázezer euróért vett kémtechnológiát az olasz Hacking Teamtől mobiltelefonok és számítógépek megfigyelésére. Az Információs Hivatal, amelyet Pásztor István, a korábbi washingtoni katonai attasé vezet, összesen kilencszer rendelt az olaszoktól, és tudni való, hogy a szolgálat javarészt külföldi hírszerzéssel foglalkozik. Ami az olaszoktól beszerzett eszközöket illeti, azokat elsősorban mobilkészülékek lehallgatására használták fel. A vonatkozó szerződést legutóbb múlt novemberben újították meg, az éves licencdíj 64 ezer euró. A RCS-szoftvert (Remote Control System) a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat 150 ezer euróért frissíttette. Így arra is alkalmas, hogy bekapcsolja a laptopok kameráját még akkor is, ha a készülék nem működik. A területtel foglalkozó Intercept portál szerint a magyar fél az olaszok egyik legfőbb ügyfelének számít, a hatodik helyen áll klienseik sorában Mexikó, Olaszország, Marokkó, Szaúd-Arábia és Chile után. Miután valakik behatoltak a Hacking Team rendszerébe, újságírók most azzal foglalkoznak, hogy elemezzék a 400 gigabájtnyi adatot, tehát érdekes részletek várhatók még.

Der Tagesspiegel
Magyarország és az emberségért vívott harc címmel számol be a német lap arról, hogy több magyar városban jobboldali verőlegények őrjáratoznak, ám közben a civil társadalom is mozgósítja magát a menekültek oldalán. A magyar kormányt hónapok óta nemzetközi bírálatok érik a menekültekkel szembeni dühödt hozzáállása miatt, ám ettől a jobboldali-populista Orbán Viktor és társai nem hagyják befolyásolni magukat. A kerítés jelentőségét nem lehet alábecsülni, miután veszedelmesen felforrósodott a hangulat az illegális határátlépőkkel szemben. Mind a jobboldali radikálisok, mind a menedékjogi aktivisták felsorakoztatják erőiket, és közben egymásnak esnek. Mint a múlt héten, a Hősök terén, ahol – állítólag a Fradi szurkolói – megpróbálták megzavarni a menekültek mellett tartott békés tüntetést. Már nem az első politikai fellépés volt a részükről, de a rendőrség csak tétlenül nézte, az Ultras Liberi honlapja pedig egyértelműen tanúskodik beállítottságukról. Megnyilvánulásaik egyre agresszívabbak. Szegeden ugyanakkor több mint 1500 önkéntes dolgozik a menekültekért. A segítők országszerte két okot neveznek meg a cselekvés indokaként. Az egyik az, hogy rettenetes látni, mi történik az érkezőkkel. A másik ok az, hogy Magyarország időtlen idők óta a vendégszeretetéről híres, függetlenül attól, hogy mit mond az éppen hatalmon lévő kormány.

Tages-Anzeiger
Magyarországon és Ausztriában a kormány és a jobboldali tábor elnyomással, illetve uszítással reagál a menekültválságra. A civil társadalom ellenben saját kezdeményezéssel lép fel. Vagyis az egyik oldalon kopasz neonácik vannak kapucnis pulóverben, a másikon ugyanakkor a humanitárius szervezetek munkatársai. A kettő között pedig menekültek és rendőrök. A szegedi állomás előtt sűrített formában jelenik meg, hogy mit váltott ki a magyaroknál a legújabb válság: mármint a gyűlöletet a szélsőjobb részéről, amely akár erőszakkal is el akarja űzni a menedékkérőket. Ezzel szemben ott a civil társadalom készsége, hogy segítsen a bajbajutottakon. Orbán Viktor hetek óta azt mondogatja, hogy az ő kis országa nem tud megbirkózni ezzel az áradattal. Ezért megszigorították a törvényeket és kerítést húznak a szerb határ mentén. Menekültek azt jelentették, hogy a magyar rendőrök megbilincselték és megverték őket. Mobiltelefonnal készült képeiken a túlzsúfolt táborokban gyerekek is láthatók a rácsok mögött. És közben Szegeden még felbukkant a szélsőjobb hatvan embere is. Vezetőjük, Toroczkai László azzal fenyegetőzik, hogy felfegyverzett mezőőrökkel saját kézbe veszi a határ ellenőrzését. A hatalom korlátozó politikája és a földönfutó menekülteket ábrázoló képek azonban mozgósítják a civileket is, akik a szegedi pályaudvar előtt étellel, itallal, felvilágosítással szolgálnak. A város mobilvécéket telepített. Budapestről érkeznek a segélyszállítmányok.

Die Zeit
Hogy Magyarország sajnálatos módon jobbra csúszott, azon Overdose sem tudott segíteni – írja a csodalóról szóló búcsúztatójában a német lap. Mint hangsúlyozza, az állatba egy egész nemzet vetette a reményeit, egy kis ország, amelynek gazdaságilag nem ment különösebben jól, sőt csaknem csődbe jutott. Overdose-t még az államfő is fogadta, azután jöttek a hírek, hogy Párizsban azért törölték a sorsdöntő versenyt, mert nem engedhették meg, hogy egy kis állam kis istállójának paripája győzzön. Szóval összeesküvés volt meg ilyesmi. Most pedig egész Magyarország gyászol. Ugyanakkor Budapestről elismerés fogadta a görög népszavazást, miközben Orbán Viktor láthatólag azt csinál a demokráciával, amit csak akar. Sőt egyre jobban korlátozza. Balról semmi sem fenyegeti, és eurója sincs. Overdose sokáig sokak számára egy szabad, nyitott ország jelképe volt: keresztülszáguldunk Európán... A görögöknek milyen jól jönne most egy ilyen csodaló!