Választási botrány: három pártban is jelöltette magát
Remélem, nem váltam politikai kalandorrá. Nagy tanulság, hogy időben hamarabb és jóval pontosabban kell végezni az egyeztetéseket – mondta a 168ora.hu-nak Szalma István gyulai agrármérnök, aki az elmúlt hét végén még három szervezet jelöltje volt a közelgő parlamenti választáson Békés megye 2. számú választókerületében. Anélkül, hogy a jelölőszervezetek tudtak volna erről. Szalma rövidre zárta a történetet, és hétfőn visszalépett minden jelöléstől.
A Békés megyei napilap hívta fel elsőként a figyelmet arra a választási és jelölési furcsaságra még a múlt hét utolsó napjaiban, hogy a Viharsarok 2. számú, gyulai központú választókerületében a tavaszi országgyűlési választáson indulni szándékozó Szalma István agrármérnök nem kevesebb, mint három jelölőszervezet, a Lehet Más a Politika (LMP), a Seress Mária neve fémjelezte Civil Mozgalom és a Torgyán-Kisgazda Koalíció is az aspiránsai között tudja.
Mint kiderült, ez így igaz. Méghozzá úgy, hogy a három jelölőszervezet egyike sem tud a másik kettőről. A választáson több jelölőszervezet indíthat, támogathat egy jelöltet, de ebben meg kell állapodniuk. Itt nemhogy megállapodás nem volt, hanem nem is tudtak egymásról a szervezetek, ez adott pikantériát az ügynek.
"Nem vagyok egészen vétlen az ügyben, ezt elismerem. Ugyanakkor jót akartam, nem szerettem volna senkit kijátszani senki ellen" – mondta a 168ora.hu kérdésére Szalma István. Jelezte: tárgyalásokat és egyeztetéseket folytatott a szervezetekkel, de időben és tartalomban bizonyos dolgok elcsúsztak. Mint fogalmazott, az is a szándéka volt, hogy a három párt és szervezet együttesen támogatja a választáson, mert vélekedése szerint reálisan így tudta volna felvenni a versenyt a nagy pártok aspiránsaival. Ám ezt éppen az őt jelölőkkel nem, vagy nem teljesen tisztázta.
Hogyan egyeztette volna össze a három párt és szervezet egymástól több ponton markánsan különböző programját? – kérdeztük az agrármérnököt. Szalma elmondta: a Torgyán-féle párt föld- és vidékfejlesztési, a LMP környezetvédelmi politikája nagyon megfogta, ahogy szimpatikus volt neki a Civil Mozgalomnak az alulról jövő, az állampolgári kezdeményezéseket támogató elképzelése.
Szalma István a kilencvenes évek legelején még korábbi lakóhelyén, Sarkadon a Fideszben kezdett politizálni, de 1992-ben Gyulára költözve a kisgazdákhoz igazolt, majd néhány év múlva a békési fürdőváros Független Polgári Egyesületének tagja, majd elnöke lett.
Az egymásról nem tudó többes jelölés napvilágra kerülése után, az elmúlt hét péntekjén, az LMP és a Civil Mozgalom rögvest törölte a gyulai illetőségű agrármérnököt a listájáról, maga pedig úgy fogalmazott, hogy a lehető legrövidebb idő alatt szeretné mindenki számára megnyugtató módon rendezni a kialakult helyzetet. Ennek nyomán Szalma István hétfőn azt a döntést hozta meg, hogy tiszta vizet önt a pohárba, és visszalép minden jelöléstől.
Remélem, nem váltam politikai kalandorrá. Ugyanakkor megnyugtató, hogy sem a jelölő szervezetek, sem én nem váltunk el keserű szájízzel egymástól. Sőt, Torgyán József titkára biztosított arról, hogy az őszi önkormányzati választáson majd számítanak rám – nyilatkozta a 168ora.hu-nak Szalma.
Mint fogalmazott, azért is fontos volt mielőbb meghozni a döntést a visszalépésről, hogy a lehető legkevesebb kopogtatócédulát kapja olyan aspiráns, aki végül nem indul az áprilisi parlamenti választáson.
Az érintett szerint a történteknek két tanulsága van. Meglátása szerint a kopogtatócédulák gyűjtése ma már csak a nagy pártok érdeke, a kis szerveződéseknek és szervezeteknek hihetetlenül magas és erős falakat kell(ene) áttörnie. Másrészt az, hogy a jelölésről szóló egyeztetéseket hamarabb és jóval előkészítettebben kell megkezdeni, s akkor nem fordulhat elő ilyen malőrök.