Uzsorás a rendőrség kötelékében
A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság egy akció után öt nappal kiadott sajtóközleményében nem csak arról nem szólt, hogy egy uzsoraügy miatt őrizetbe vett, majd előzetes letartóztatásba vett két személyt hol és mikor kapcsolták le, hanem arról sem, hogy a páros egyik tagja a tótkomlósi rendőrőrsön dolgozott. Mindezt a 168Óra Online kérdésére viszont utólag megerősítette a rendőrségi sajtószóvivő.
Rövid és több konkrétumot nélkülöző sajtóközleményt adott ki december 20-án a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság. Eszerint: „A megyei-főkapitányság gazdaságvédelmi osztálya és az orosházi rendőrkapitányság bűnügyi osztálya közös akciója eredményeként őrizetbe vettek két személyt, akiknek indítványozták az előzetes letartóztatásukat, amelyet a Békéscsabai Városi Bíróság 2010. december 17-én elrendelt.”
A sajtóközlemény szerint „az előzetes letartóztatás elrendelésére azért került sor, mert a letartóztatott két gyanúsított jogosulatlanul végzett pénzügyi tevékenységet. A megalapozott gyanú szerint minimum 60 százalékos kamatra adtak legalább 40 esetben, hozzávetőlegesen 10 millió forint értékben kölcsönt tótkomlósi lakosoknak. A nyomozás során végrehajtott házkutatások alkalmával az egyik gyanúsítottnál – engedély nélkül tartott – több ezer lőszert, egy hangtompítós pisztolyt, valamint két puskát találtak a nyomozók, amelyek vizsgálata jelenleg szakértők bevonásával folyik.”
A rendőrségi tájékoztatóból ugyanakkor nem derült ki, hogy kik az őrizetbe és később előzetes letartóztatásba vett személyek, hiszen még az ilyenkor szokásos monogramot sem közölték. Ahogy azt sem, milyen kapcsolatban vannak egymással, mivel foglalkoznak, hol dolgoznak. A sajtóközlemény azzal is adós maradt, hogy mikor vették őrizetbe a két személyt, és az akcióra hol került sor.
A 168Óra Online tudósítója más forrásokból úgy értesült, hogy az akció helyszíne egy a dél-békési kisváros, Tótkomlós volt, ami annak fényében nem is meglepő, hogy a kölcsönt az ezen a településen élőknek adták az uzsorások – ahogy a közleményben is szerepelt.
Ennél azonban érdekesebb, hogy nem rendőrségi forrásokból úgy értesültünk: a letartóztatottak élettársi közösségben élnek, amelynek nőtagja a tótkomlósi rendőrőrsön dolgozik, így előállításakor a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság állományába tartozott, igaz nem hivatásosként, hanem közalkalmazottként. Ez az információ arról is szólt, hogy az utóbb előzetes letartóztatásba került és a rendőrségen dolgozót nőt munkahelyén, a rendőrségen vették őrizetbe kollégái. Ráadásul korábban ez a nő egy gyorshitelek kihelyezésével foglalkozó pénzügyi szolgáltató cégnél dolgozott.
Kérdéseivel a 168Óra Online a Békés Megyei Rendőr-főkapitánysághoz fordult. Itt érdeklődésünkre megerősítették az eddig sehol nem közölt részleteket. Azaz a páros hölgytagja tényleg a tótkomlósi rendőrsön dolgozott, ekként az előállításakor a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság állományába tartozott, s azt is, hogy a későbbi letartóztatottak tótkomlósaiak, s hogy a nő korábban egy hitelnyújtással foglalkozó pénzintézetnél dolgozott. Azt viszont cáfolták, hogy a tótkomlósi rendőrőrsről állították volna elő. A lakására mentek a nyomozók és a kommandósok.
Majd azt firtattuk, ami ugyancsak hiányzott a sajtóközleményből, mikor került sor az akcióra. Kiderült, hogy a december 20-án kiadott sajtóközlemény előtt öt nappal, azaz december 15-én.
Ezek után csak az a kérdés, hogy miért ilyen késve, és az ügyben fontos adatok egy részének elhallgatásával jelent meg a rendőrségi sajtóközlemény? Választ azonban nem kaptunk erre.
A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője tudósítónknak elmondta, hogy az előzetes letartóztatásban lévő és a büntetőeljárás alá vont rendőrségi alkalmazott munkaviszonya őrizetbe vételekor, december közepén megszűnt.