Útjelzők a baloldalon

Markánsan baloldali párt legyen az MSZP, és kössön szövetséget kisebb politikai csoportosulásokkal, vagy balközép erőként integrálja a liberálisokat és a mérsékelt konzervatívokat? Ez foglalkoztatja a szocialistákat azóta, hogy befejeződött az önkormányzati választás. Vajon Gyurcsány új platformjának meghirdetése vagy az elnökség „balra át!” vezényszava volt a helyes lépés? PUNGOR ANDRÁS írása.

2010. október 27., 08:37

„Az építkezés ideje” – ez a címe az MSZP jövőjével foglalkozó szocialista vitairatnak, amelyet a napokban postáztak a tagságnak. A dokumentum piszkozatát a párt elnöksége még az önkormányzati választás éjszakáján megvitatta. Az irat a baloldal önkereséséről szól, a többi között arról, hogy új programmal, civil és szakszervezeti kapcsolatokkal, klubokkal kell visszatalálni az emberekhez.

Miért a gyorsaság? A pletykák szerint a szocialista vezetők tartottak Gyurcsány Ferenc „rendszerváltó” igéitől: az exkormányfő még a kampány idején sürgetett változást a pártban. A szocialista tótumfaktumok pedig attól féltek, a választás után Gyurcsány azonnal a tévékamerákat keresi majd, és „robbantani fog”. Nem tette, távol maradt a Jókai utcai székháztól.

Csak Szili Katalin vette a kabátját. Több elnökségi tag is úgy látja, Szili nagy szívességet tett a pártnak: alig vitt magával embert, és azt a vélekedést erősítette, hogy aki lelép, elárulja a közösségét. Most senki nem tervezi a távozást, mindenki építeni akarja a pártját.

Gyurcsány is aktivizálódott. Először platformegyesülést hirdetett – hiába. Lendvai Ildikó és Hiller István sokat tett azért, hogy a Gyurcsány-ifjak Progresszív Platformja és a Vitányi Iván vezette szocdem társulás ne forrjon össze az exkormányfő vezetésével.

Ezt látva Gyurcsány új platform alapítását jelentette be. Vitányi Iván már jelezte, hogy átlép, a Gyurcsány-ifjak szintén szóltak: ők is elhagyják platformjukat.

A múlt szombati választmányi ülésen Hiller István egy nyilatkozattal intett: túl gyors a tempó!

Hallgatói szerint Hiller úgy látja, egy a betegségéből éppen csak felépülő sportolót nem lehet azonnal benevezni a világbajnokságra. Fokozatosan kell építkezni, nem szabad átugrani szinteket.

A választmányi ülésen felolvasott pár mondatos dokumentum szerint Lendvai Ildikó, Mandur László, Göndör István, Steiner Pál, Pál Béla aláírásukkal jelzik: maradnak a szocdem platformban.

Újrakezdi?

– Feri túl korán, túl gyorsan akar túl sokat – magyarázzák a szoci vezetők.
Pedig Gyurcsány úton-útfélen azt nyilatkozta: ő már nem akar kormányfő lenni.

A párt öregjei nyugtatják a nyughatatlan Gyurcsányt: várjon még egy kicsit, ekkora hitelvesztéssel korai újrakezdeni. Hasztalan.

– Gyurcsányból két éven belül pártelnök is lehet, aztán majd saját emberét juttatja a kormányfőjelölti posztra – magyarázza a pártelnökség egyik tagja.
De ki lenne a Gyurcsány-klón? Molnár Csaba? Ficsor Ádám? A régi motorosok egyiküket sem tartják igazán karizmatikus figurának. Talán még a gyurcsányisták egy része sem.

– Azért kell kinyitni a pártot, hogy találjunk új jelöltet – magyarázzák.
De megintik az újságírót:
– Csupán személyi ügyekkel nem lehet leírni a szocialisták mai helyzetét.
Igazuk lehet. Ám szólni kellene politikustársaiknak is. Hiszen lépten-nyomon ilyen mondatokat hallani:
– Mesterházy kevés a pártnak. Gyurcsány még mindig hatvan százalékkal győzne egy pártelnökválasztáson – hergelik egymást a Gyurcsány-fanok.
– Lehet, hogy Feri a párttagság körében népszerűbb, de a kongresszus küldöttei előtt már nem biztos, hogy győzne – vágnak vissza az elnökségi tagok.
Vannak, akik felülről nézik a csörtét:
– A fiúk tudják, hogy ez a „csíz időszaka”. Bármilyen nehéz, de mosolyogniuk kell, és nem vehetik egymás vérét.
Így is tettek a választmányi ülésen. Mesterházy finoman figyelmeztette Gyurcsányt: ezt a pártot még nem verte szét senki, az exkormányfő pedig jelezte: nem megy szembe az elnökséggel.

Kemény meló

Rövidesen azért megalakul az MSZP új platformja, amelyet önerőből, adakozásból gründolnak össze, és a lakiteleki találkozóhoz hasonlóan sátorban alapítanak meg.

– Mert változásra van szükség az MSZP-ben – mantrázzák a Gyurcsány-hívők.
Ezt gondolják a Mesterházy Attila pártelnök oldalán állók is, csakhogy ők nem balközép, hanem markánsan baloldali pártban gondolkodnak.

Gyurcsányék azt mondják: bár Mesterházyék stabilizálták a pártot – maliciózusosan hozzáteszik: „eléggé alacsony szinten” –, de most már lépni kell, 2014-ben a balliberális oldalon csak egy nagy egységes pártformáció veheti fel a versenyt a Fidesszel.

Hogy a volt kormányfő platformpártja belülről feszítheti szét az MSZP-t?

A gyurcsányisták legyintenek:
– Mi nem visszük kenyértörésre a dolgot. Csak megmutatjuk, hogyan kellene a pártnak működnie.
A pártelnökség nem enynyire megengedő:
– Gyurcsány platformja Orbánék malmára hajthatja a vizet. Hiszen a szerveződés léte kifelé azt sugallja: ezek már megint háborúznak egymással.
A választmányi ülésen aztán kitört a „mintha”-béke. A vita nemcsak Gyurcsány vélt vagy valós ambícióiról szólt. Elég-e a platformmal a ’89-es demokrácia védelmére hivatkozni, és közben szabad-e elfejteni a balos hívószót, a szolidaritást? Határozottan baloldali párt, vagy a demokratikus elveket vallókat integráló balközép erő legyen az MSZP?

– Jól megfér egymással Orbán pártjában Wittner Mária és Matolcsy György. A baloldalon is nyitni kell – mondják a gyurcsányisták.
És jelzik: a Demokratikus Koalíció Platform a liberálisoktól a baloldaliakon át az Orbán politikáját elutasító konzervatívokig mindenkit befogadna.

– Egyelőre csak pártoló tagként! Aztán majd meglátjuk!
Ha a saját információs központtal, újsággal rendelkező, később majd politikai akciókkal is jelentkező formáció a maga képére formálja a pártot, akár a külsősök is tagjai lehetnek a megújult balközép erőnek.

– Nem fér meg egy pártban egy volt MDF-es, egy liberális és egy szocialista. Mást gondolunk szinte valamennyi alapfogalomról: az államról, a gazdaságról, a társadalomról – mondanak ellent a jelenlegi pártvezetők. Szerintük nem szabad a választások előtt középre húzódni.
– Tony Blair is a baloldalon kezdte, aztán a választási kampányban araszolt fokozatosan a politikai közép felé. Markáns baloldali pártra van szükség – elemez az elnökség egyik tagja. De hozzáteszi: – Kemény meló lesz ez a baloldali populista politikát folytató Fidesszel szemben.
A jelenlegi pártvezetők inkább szövetségben, együttműködésben gondolkodnak. Egy szocialista balpártot képzelnek el, amelyhez szatellitként kapcsolódnak a politikai pártocskák, a politizáló civilszervezetek.

– Együttműködés, és nem egybeolvadás kell – mondják.

Lehet más?

Mivel lényegében megszűnt az MDF és az SZDSZ, elvileg az LMP marad, amellyel talán szövetséget lehetne kötni.

De a Lehet Más a Politika felé zárva a tér.

– Már a főpolgármesterjelölt-állításkor megüzentük az MSZP-nek: ne ajánljanak, ne nevezzenek meg senkit, mert akkor azonnal elutasítjuk a kérésüket. Nyílt színen egyetlen szocialista ötletre sem mondhatunk igent – súgják a mérsékeltebb LMP-s politikusok.
– Schifferék Orbán új rendszerén belül foglalnak helyet. Vigyáznunk kell, mert ha széthúzás miatt meggyengülünk, akkor a mi helyünkön jelenhet meg egy felpumpált balliberális zöld párt – figyelmeztet az egyik szoci vezető.
Több, általunk megkérdezett elnökségi tag is vágyik egy stratégiai szövetségesre, egy új liberális pártra. Pletykálják: bár az egykori SZDSZ-es vezetők közül többen mozgolódnak, a közeljövőben nem várható, hogy új pártot hoznak létre.

Így egyelőre egyedül maradnak a szocialisták. A kétségeikkel, útkeresőben.