Ungár Péter megkérdezte Kásler Miklóstól, hogy mennyire tartja a kormány károsnak a pornó hatásait a fiatalokra nézve
Mennyire tartja a kormány károsnak a pornó hatásait a fiatalok szexualitására, intimitására nézve? – tette fel a kérdést az LMP országgyűlési képviselője, Ungár Péter Kásler Miklós emberi erőforrás miniszternek címezve.
Az írásbeli kérdésre a minisztérium nevében Rétvári Bence, az Emmi államtitkára válaszolt.
– A kormány számára kiemelten fontos, hogy a XXI. század ilyen típusú kihívásaira is megfelelő válaszokkal, megoldásokkal szolgáljon a magyar társadalom irányába
– jelezte az államtitkár válasza elején.
Rétvári Bence megjegyezte, hogy egy 2016-os ifjúságkutatás azt mutatta, hogy a 15–29 évesek 88 százaléka tekinthető napi internethasználónak, az internet széles körű elérhetősége a sok pozitívum mellett veszélyt is jelenthet. Kitért válaszában arra, hogy a Nemzeti alaptanterv és a kerettantervek is foglalkoznak a szexualitás témakörével, és hogy az iskolákban egészségfejlesztési és pszichoszexuális fejlődésről szóló foglalkozások is elérhetőek. Felsorolta a felnőtt tartalmak elérését korlátozó törvényi hátteret is.
Az államtitkár közölte, hogy az Ungár Péter által felvetett veszéllyel is foglalkozik a Magyarország Digitális Gyermekvédelmi Stratégiája, amely többek között ingyenesen hozzáférhető, magyar nyelvű, gyermekvédelmi szűrőszoftverek kifejlesztéséről határozott. Emellett felhívta a miniszterek figyelmét arra, hogy vezessenek összeállítást a gyermekek számára javasolt (fehérlista), illetve veszélyes online tartalmakról (feketelista). A károsnak minősített lista 17 kategóriát tartalmaz, amelyből egy kifejezetten a pornográf tartalmakra vonatkozik. Ez a kategória több mint egymillió elemet tartalmaz. A káros tartalmak listáját beépítik a szűrőszoftverekbe, a listát rendszeresen frissítik.

Rétvári Bence megemlítette azt is, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság is elindította egy szűrőszoftver fejlesztését. Az alkalmazás magyar nyelvű, ingyenesen telepíthető, elemzi az online tartalmat, és a fekete-, illetve fehérlisták alapján megállapítja, hogy az gyereknek káros-e. Szükség esetén meg is akadályozza annak elérését.
A fejlesztés következő fázisa a mobileszközök tartalomszűrésére ad megoldást.
Rétvári Bence felhívta a figyelmet arra is, hogy az érdeklődő szülők számára médiaműveltség-tanfolyamokat is indítanak a témában.