Újpest, a frontvonal
A korábbi első és a második helyezettről szólt a Fidesz kérésére megismételt ózdi voksolás. A szavazók ezzel tisztában voltak, ezért közülük választottak – mondja Lakner Zoltán politológus.
De ettől még szerinte súlyos a helyzet, hiszen ledőlt – ha nem is országos értelemben – egy fal a jobb- és a baloldali szavazók között. Az észak-magyarországi régióban – amely frusztrált, gazdasági depresszióban szenved – 2006-ban még egyértelműen az MSZP felé billent a mérleg nyelve, ám ez mára nincs így.
Lakner Zoltán szerint a másik ózdi tanulság: hiába operáltak egyes szocialista politikusok is rendpárti szöveggel, a szavazók inkább az „eredeti verzióra” voksoltak. Mint fogalmaz:
– A Jobbik mindig jobb jobbik lesz az MSZP-nél.
Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint az ózdi megismételt választás jobbikos győzelme lényegében válasz volt arra, hogy a Fidesz megkérdőjelezte az első forduló eredményét.
– Normál helyzetben nem biztos, hogy ez az eredmény született volna – mondja.
Juhász Attila úgy látja, már 2010 előtt megtörtént az elvándorlás az MSZP-től a Jobbikhoz. Ezután azonban nem csökkent a szocialista szimpatizánsok száma, sőt kicsit még emelkedett is.
Juhász szerint hibás diskurzus zajlik a közbeszédben, amikor sokan csak a szocialista szavazók elvándorlásával magyarázzák a Jobbik megerősödését.
A 2009-es EP-választás után a Medián megvizsgálta, honnan jöttek a radikális párt szimpatizánsai. A Jobbikra voksolók 24 százaléka fiatal volt még a 2006-os országgyűlési választásokon, így nem voksolhatott. 15 százalékuk akkoriban távol maradt az urnáktól, 13 százalékuk a MIÉP–Jobbikra, 25 százalékuk a Fidesz–KDNP-re szavazott, és csak 14 százalékuk húzta az ikszet a szocialistákra.
Juhász úgy véli, Budapesten az MSZP-szavazók körében sokkal kevésbé jellemző az átszavazás, mint Ózdon. Az adatok alapján az MSZP-nek volt esélye megnyerni az újpesti választást.
– Ami meglepő, az a győzelem nagy aránya és az, hogy a tavaszi Fidesz-szavazók közül tízezren nem voksoltak – mondja Juhász.
Lakner Zoltán szerint Újpest tavasszal a baloldal felé hajlott, Kiss Péter nevének, személyiségének, munkájának volt olyan vonzereje, hogy egy kiegyensúlyozott, de inkább baloldali körzetet stabilan hozni tudott. Ám most az MSZP-nek nem sikerült országosan ismert, markáns jelöltet állítania.
– Mintha elveszett volna a kerület a jelölés körüli vitákban – fogalmazott.
Szerinte Újpest az utóbbi időkben frontvonallá vált: a Fidesz nagy erőket mozgósított annak érdekében, hogy a polgármesterséget megtartsa. Sikerült neki. A Jobbik pedig abban gondolkodik, hogy a külső pesti kerületek szegénysorban lévő, Fideszből kiábrándult szavazóit megszerezze.
– Egy csupán helyben ismert jelölttel az MSZP nagy győzelmet aratott vasárnap – mondja Lakner –, ráadásul úgy, hogy korábbi szövetségesei, bár nem indultak ellene, de nem is támogatták. Mindez jelzi, hogy egyrészt a Fidesz támogatásvesztése felgyorsult, másrészt a szocialista párt a demokratikus ellenzéki oldalon megtartotta vezető szerepét.