Új párt a baloldalon
A Negyedik köztársaság – 4K! – az Y generációs fiatalok civil mozgalmaként indult négy évvel ezelőtt. Játékos, flashmob kulturális-közéleti akciókat szerveztek, majd nyíltan kezdtek politizálni: tiltakoztak a Fidesz médiatörvénye és új alkotmánya ellen is. Az október 23-ai tüntetésen bejelentették: párttá alakulnak. Szociáldemokratáknak vallják magukat, céljuk a baloldal megújítása. Vezetőjük lapunknak azt mondja: a jogállam jövője azon múlik, hogy a demokratikus ellenzéki erők képesek-e összefogni, és leváltani az Orbán-kormányt a következő választáson. SÁNDOR ZSUZSANNA interjúja.
- Krémer Balázs szociológus nyilatkozta lapunknak: a civil mozgalmaknak kockázatuk is van, hiszen az a céljuk, hogy az emberek közvetlenül befolyásolhassák a politikai döntéseket. Ám ez ellentétes a képviseleti demokrácia alapelveivel.
– Jogos aggály lenne ez olyan helyzetben, ha mondjuk, a tömeg bíráskodni akarna a korrupt uralkodó elit felett. Vagy egy agresszív kisebbség magához ragadná a hatalmat. Csakhogy Magyarországon teljesen más a politikai szituáció: a Fidesz-kormány számolta fel a jogállamot azzal, hogy egypárti alkotmányt vezetett be, és megszüntetett minden párbeszédet a társadalommal. Az Országgyűlés puszta léte nem garancia a demokráciára, számos diktatúrában is volt valamiféle parlament. Orbán Viktor parlamentáris önkényuralmat gyakorol. A Millának vagy nekünk, a 4K!-nak az a célunk, hogy visszaállítsuk a jogállam intézményrendszerét.
- Az október 23-ai tüntetésen a Milla szóvivője, Juhász Péter bejelentette: alternatív köztársasági elnököt választanak. Azt viszont nem mondta el, miért, és kiknek a felhatalmazásából. Ön szerint ez demokratikus?
– Ezt a demonstrációt még együtt szerveztük a Millával, de már különválva folytatjuk a munkánkat. Ám hangsúlyozom: a millások nem árnyékkormány alakításához kértek felhatalmazást. Erről szó sincs. A köztársasági elnök a nemzet egységét testesíti meg, Schmitt Pál azonban a Fidesz bábuja. Ez a köztársasági eszme megcsúfolása. Az alternatív elnökválasztás természetesen szimbolikus akció, amellyel az ország politikai egyesítésének vágyát szerettük volna kifejezni. Juhász Péterék hamarosan közzéteszik, hogyan lehet a szavazásba bekapcsolódni. Ennek lebonyolításában a 4K! már nem vesz részt, mivel – be is jelentettük – párttá alakulunk.
- Miért akarnak hivatásos politikusok lenni? Óriási a bizalmatlanság a pártokkal szemben. Lehet, hogy civil csoportként hitelesebben tudnák megszólítani a fiatalokat.
– A Fidesz hatalomra kerülése előtt a társadalmi tiltakozó akcióknak olykor még volt hatásuk. De be kellett látnunk: a civil eszközök eredménytelenek Orbánékkal szemben. Idén március 15-én harmincezren tüntettünk a sajtószabadságért, és persze mindannyian tudtuk, hogy a Fidesz nem fogja visszavonni a médiatörvényt. Csak egyetlen módon érhetünk el eredményt: ha új pártok alakulnak, és a demokratikus ellenzék közös erővel megbuktatja a kormányt 2014-ben.
- Májusban ön még azt nyilatkozta nekünk: a civil csoportok összefogásának, pártosodásnak nincs itt az ideje. Mi változott azóta?
– Felgyorsultak az események. A Fidesz fergeteges tempóban bontotta tovább a jogállamot: felszámolja a független közintézményeket, csorbítja a munkavállalók jogait. Adópolitikájukkal csak a gazdagokat támogatják, miközben milliók rettegnek a lecsúszástól, és sok helyen már középkori szegénység van. A rohamos pusztítás miatt a demokratikus ellenzéki erők nem késlekedhetnek. Mi sem halogathattuk tovább a pártalapítást: egy országos szervezet kialakítását nem kezdhetjük el a választások előtt egy évvel.
- Az újabb gazdasági megszorítások a radikalizálódást erősíthetik. Óriási felelősség ilyen helyzetben százezreket utcára hívni.
– Az a tömeg, amely legutóbb a Milla-tüntetésen megjelent, rendkívül fegyelmezett és méltóságteljes volt. Mi nem fogjuk elfoglalni a Kossuth teret, és nem dobálunk Molotov-koktélokat. Nem a civil mozgalmaktól kell félteni az országot. Hanem mondjuk a csodavárástól: az újdonsült világmegváltókban csakis csalódni lehet. És félhetünk a Fidesz pánikreakcióitól is: a növekvő társadalmi feszültségekre várhatóan egyre önkényesebben, agresszívebben reagál majd. A legsúlyosabb kérdés az: 2014-ig még mennyit rombolhat az ország állapotán a kormány?
(A cikket teljes terjedelemben elolvashatja a 168 Óra XXIII. évfolyamának 46. lapszámában, melynek nyomtatott vagy digitális kiadását
itt megrendelheti.)