Totális leszámolás: rendőrök jártak az FHB-nál

Házkutatást tartottak szerdán a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai az FHB-bankcsoportnál és Spéder Zoltán, a bank elnökének egyes érdekeltségeinél – . A cikk szerint a nyomozók adathordozókat foglaltak le.

2016. június 9., 21:57

A lapnak az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) megerősítette az értesülést.

„A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda január 11-én csalás és más bűncselekmény gyanúja miatt rendelt el nyomozást” – idézték az ORFK-t.

A rendőrség azt is megerősítette, hogy az FHB-bankcsoport mellett „több más helyszínen is házkutatásokra és lefoglalásokra került sor”, valamint közölték, hogy a nyomozás fokozott ügyészi felügyelet mellett zajlik – írta az MNO.hu.

A lap emlékeztet, hogy az FHB és Spéder Zoltán egyéb érdekeltségei elleni támadással az adófizetők is sokat veszítettek. Az FHB-részvények ugyanis 162 forinttal érnek kevesebbet hétfői záróáruknál, így az állami tulajdonban lévő részvénypakett 783 millióval ér kevesebbet.

Hetek óta világos, hogy fogy a levegő Spéder Zoltán körül. Valószínűleg

túl nagyra hízott a birodalma, Orbán Viktor szemében túlságosan önállóvá válhatott. Egyes vélemények szerint a Spéder elleni fellépéssel a vele közismerten szoros kapcsolatban lévő Lázár Jánost is gyengíteni próbálták.

De nem csak politikai háttere van az üzletember elleni támadásoknak. A hozzá köthető cégbirodalom olyan méreteket kezd ölteni, ami már veszélyezteti a nagy kereskedelmi bankok piaci pozícióit, s ezt nem hagyják annyiban.

A parlament kedden sürgősségi eljárásban – egy nappal a javaslat benyújtása után – elfogadta azt törvénymódosítást, amely lényegében megszüntette a Spéder érdekeltségéhez köthető Takarékbank kivételes helyzetét a takarékszövetkezeti integrációban, a takarékszövetkezeti rendszert a bankfelügyelet ellenőrzése alá rendelte. Ugyancsak kedden az MNB 105 millió forintra büntette az FHB Jelzálogbankot, mert állítása szerint a pénzintézet félrevezette a részvényeseket egy 2013-ban kibocsátott kötvény értékesítésével kapcsolatban. A jegybank még személyi felelősségre vonási eljárást is indított az ügyben.

Mindezzel egy időben a kormányközeli sajtóban is összehangolt támadás, lejárató kampány indult Spéder ellen.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.