Tölgyessy Péter: Orbán nem hozott megváltást

A Fidesz módszeresen szűkíti a hatalomváltás lehetőségeit, általában neki harcosan elkötelezett személyeket helyez a mindenkori kormánytöbbség uralmát ellensúlyozó intézmények döntéshozói pozícióiba – írja Az Orbán-rendszer természete című, hatrészes elemzésének első fejezetében Tölgyessy Péter az Origón.

2013. június 18., 19:03

Az elemző, aki két és fél év hallgatás után jelentkezik ismét, megállapítja: „A megszorítások 2006 utáni sorozata jelentősen hozzájárult a szocialisták választói támogatottságának összeomlásához. A gazdasági önrendelkezés visszahódításának programjával most viszont a miniszterelnök évszázados állampolgári beállítódásokat mobilizált. Ezzel az elkötelezett jobboldali szavazók számára meggyőző értelmezését adja kormányzásának. Az egyelőre kivételesen nagyszámú pártot nem választó állampolgár bármilyen irányba mozdulhat, ám a Fidesz minden bizonnyal végig versenyben lesz 2014-es újraválasztásáért. Amennyiben azonban az Orbán-kabinet újabb négy évet kap a folytatásra, nem kevés Fidesz-politikus még azt gondolhatja: ebben az országban bármit megtehet.”

Az elemző szerint az európai felzárkózása kudarcától szenvedő ország vezetése több tekintetben ismét a Nyugattal szemben fogalmazza meg a maga identitását. Ám ezzel úgy távolíthatja el hazánkat a kommunista kitérő után újból megtalált euroatlanti szövetségeseitől, hogy máshol nem találhat vonzó társadalmi mintát jelentő, megbízható nemzetközi partnereket.

Tölgyessy úgy látja: három évének mindegyikében karakteresen különbözött a kormány költségvetési politikája. „A kétharmados Fidesz mostanig nem tudott kilépni az MSZMP-MSZP kormányok évtizedes trendjéből, a ”stop and go„ gazdaságpolitikák hazai rángatózásából, sőt tartós fedezetnélküli adócsökkentésével maga indította el ezek újabb ciklusát. Mégis a későbbi előrehaladást veszélyeztető eszközökkel elért pénzügyi egyensúllyal az ország újra lehetőséget kapott arra, hogy megszabaduljon az örökös túlköltekezésekre következő állandó durva megszorítási kényszertől. Amivel, elvileg biztosabb alapokra helyeződhet a későbbi növekedés” – írja.

„A kétharmados Fidesz-többség kormányzásának első három évében nem hozott megváltást az évtizedes gondoktól szenvedő Magyarországnak. Orbán Viktor kevésbé ódzkodik a konfliktusok vállalásától, pártja sokkal centralizáltabb szervezet, mint a szerteágazó érdekcsoportok elosztási alkudozásán alapuló MSZP. A hazai jobboldal politikai legitimációját inkább származtatja eszmei-szimbolikus tényezőkből, a nemzeti érdek képviseletéből, mint az állampolgári fogyasztás folytonos emelésére jobban építő szocialisták. A baloldali hatalom állampolgári támogatottsága rendszerint megingott a hiánycsökkentés és vele járó gazdasági stagnálás, visszaesés idején. Most azonban a tömegdemokrácia világához igazodó magatartásával a Fidesz mégis talpon maradni látszik” – írja Tölgyessy.