Tíz évre titkosították, miért hirdetett válsághelyzetet a kormány

A rendőrség és a bevándorlási hivatal szerint tíz évig titkosak azok az információk, amelyek alapján március elején felkérték a kormányt, hogy az egész ország területére – írja blogján a Magyar Helsinki Bizottság.

2016. április 5., 18:19

A jogvédő szervezet

közérdekű adatigényléssel fordultaz Országos Rendőr-főkapitánysághoz (ORFK) és a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalhoz (BÁH), hogy megtudja, pontosan milyen okokra hivatkozva kérték az egész országra érvényes válsághelyzet elrendelését.

Az érintett szervezetek szinte szóról szóra megegyező indokokkal tagadták meg a válaszadást: álláspontjuk szerint a vonatkozó információk tíz évig titkosak.

Az Országgyűlés fideszes többsége tavaly módosította a menedékjogról szóló törvényt, amibe újonnan beemelték a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet. A jogszabály szerint:

„A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet az országos rendőrfőkapitány és a menekültügyi hatóság vezetője kezdeményezésére, a miniszter javaslatára a kormány rendeletben rendelheti el.”

A kormány már

tavaly ősszel migrációs válsághelyzetet hirdetettegyes határ menti megyékre – a Magyar Helsinki Bizottság álláspontja akkor is az volt, hogy ezt jogszabályellenesen teszik.

Nem hajlandók válaszolni

A törvény három esetet említ, amikor kihirdethető a válsághelyzet, ebből az első két lehetőség a menedékkérők számán, illetve a tranzitzónákban tartózkodók számán alapul. A harmadik opció szerint a válsághelyzet kihirdethető „bármely olyan migrációs helyzettel összefüggő körülmény kialakulása miatt, amely valamely település közbiztonságát közvetlenül veszélyezteti”.

Minthogy a menedékkérők és a tranzitzónákban tartózkodók száma alapján nem lehetett volna kihirdetni a válsághelyzetet (az erre vonatkozó konkrét számok nyilvánosak), vélelmezhető, hogy a kormány a harmadik pont alapján döntött amellett, hogy bevezeti a jogkorlátozással és jelentős katonai jelenléttel járó intézkedést.

Csakhogy, mint arra a Helsinki Figyelő blogon is felhívták a figyelmet, ez a pont kizárólag már bekövetkezett cselekményeknél alkalmazható. A rendőrség és a bevándorlási hivatal nem volt hajlandó válaszolni arra, kitört-e zavargás vagy tömeges erőszakos cselekmény valamelyik magyar településen, netán közvetlen veszélybe került-e a közbiztonság bárhol az országban. Ezeket az információkat tíz évig titkosnak tekintik.

Aggasztó jövőkép

„Ez az egész titkolózás önmagában is rendkívül súlyos kérdéseket vet fel a jogállami működéssel kapcsolatban. Ráadásul egészen különös megvilágításba helyezi a kormány ismét előhúzott javaslatát a »terrorvészhelyzet« intézményének bevezetéséről, hiszen az annál jóval visszafogottabb jogkorlátozásra lehetőséget adó tömeges bevándorlás okozta válsághelyzettel kapcsolatban sem hajlandó magyarázatot adni” – olvasható a Helsinki Figyelő blogon.

A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet országos kihirdetése miatt a Párbeszéd Magyarországért korábban

büntetőfeljelentést tett. Az ellenzéki párt álláspontja szerint sem álltak fenn a kihirdetés feltételei.