Tíz év, hét kötet, 1200 paragrafus

Az Országgyűlésben megszavazták az új Polgári Törvénykönyvet (Ptk), amely 10 évig készült és épp a duplája a réginek, vagyis ez már 1200 paragrafust tartalmaz. Ha a köztársasági elnök aláírja és alkotmánybírósági beadványok nem lassítják le a folyamatot, akkor 2010 május elsején hatályba lép. Magyar György ügyvéd szerint ideje volt már felülírni, korszerűsíteni az ötven éves régi törvénykönyvet.

2009. szeptember 27., 15:46

Lehetett volna korábban és gyorsabban megalkotni az új Polgári Törvénykönyvet?

Természetesen, akár már tíz éve összeállíthatták volna, de hát most sincs lezárva, a viták folytatódnak és egyáltalán nem biztos, hogy jövőre hatályba tudják léptetni. Mindenesetre hatalmas anyag. Azt szoktam mondani, ez nem egy harapás, ez egy hat kilós kenyér.

Mégis, miért kell hét könyv a Ptk leírásához? Ha most lennék hallgató a jogi egyetemen, talán abba is hagynám, hiszen ez két életre való lecke.

Nagy szükség volt már az új Ptk-ra, hiszen ötven év alatt rengeteg változás történt. És azért is ilyen vastag, mert sok mindent elmagyaráz: az ötven év bírói és jogi gyakorlatát. Azon persze lehet vitatkozni, hogy mindent egybe kell-e foglalni. Hiszen többek között a családjog is belekerült, pedig azt külön is kezelhetnénk. Így az alkalmazása talán nehezebb lesz. Egyébként már most is hat szemeszteren át oktatják a polgári jogot és annak leágazásait a jogi egyetemeken.

Ön a családjogot említi, s épp ez a rész kavarja a legtöbb vitát. Többek között az a passzus, amely úgy rendelkezik: élettársak nem fogadhatnak örökbe gyereket.

Valóban, ahogy tudom a magyar LBMT Szövetség, vagyis a melegek, leszbikusok és társaik már tiltakoztak az államfőnél. Ha az elnök nem veszi figyelembe a javaslatukat, Alkotmánybírósághoz fordulnak. Ez egyébként politikai kérdés: támadják jobbról és balról, s éppen ebben voltak egységesek kormánypártiak és ellenzékiek. Én elsősorban szakmai-gyakorlati és nem politikai oldalról közelíteném a kérdést. Amúgy is vitára ad okot, hogy mi a különbség a házasság és az élettársi kapcsolat között, s úgy tűnik, az örökbefogadás lehet az egyik választóvonal.

Az előzetes hírek szerint egyszerűbb lesz a válás. Viszont azt elvetették, hogy a közjegyző előtt is elválhassunk, ha minden részletben egyezség van.

Valóban, a közjegyző előtti válást az utolsó fordulóban kivették az anyagból. Ugyanakkor korszerűsítették a válás intézményét is, hiszen ötven év alatt az életviszonyok megváltoztak. Régen volt a családnak egy háza meg egy lovas kocsija, azon könnyű volt osztozni. Ma néha művészet a vagyonközösséget megosztani, hiszen a házon, autókon kívül lehet még 20 bankbetétjük, 200 részvényük, 2 hitelük, 30 kötvényük és 3 lízingjük is. Új törvényi elem például, hogy a haszonélvezeti és az elővásárlási jogot ezen túl már adni és venni is lehet. Napestig beszélhetnénk még az újdonságokról, a jogászok számára viszont akkor lesz meg az új Ptk. ha az megjelenik a Magyar Közlönyben.