Titkolózik a KEHI a saját költéseivel kapcsolatban

A KEHI közel egymilliárd forintos éves költségvetésének nagyobb része bérekre megy el, ez kiderül a KEHI weboldalán megtalálható . Ám azt, hogy az elmúlt két évben az alkalmazotti béreken, juttatásokon felül pontosan mire költött és mely cégekkel szerződött az ellenőrző hivatal, nem tudni.

2014. november 19., 11:54

Az elmúlt két évben – 2012.december 31. óta – mindössze két, másfél évvel ezelőtt kötött szerződés értékét tette közzé a KEHI: egy 5,5 millió forintos, épülettakarításra vonatkozó (Fénysziget Kft.) és egy 7,9 milliós szoftverbérleti (Synergon Integrator Rendszerszolgáltató Kft.) megállapodásét. Idei szerződésből egyetlenegy sincs feltüntetve a KEHI weboldalán.

Márpedig az idei költségvetési adatok arra utalnak, hogy több szerződést is köthettek: a hivatal „dologi kiadások” címszó alatt 170 millió forintot tervez elkölteni, például különböző, a működéshez szükséges vagy szakmai szolgáltatásokra.

A KEHI korábban sem tette közzé a különböző cégekkel informatikai beszerzésekre, tanácsadásra, szervezetfejlesztő tréningekre kötött szerződéseit, de legalább a szerződések értékét

feltüntette a 2010–2012-es időszakravonatkozóan a weboldalon.

A 168 Óra közérdekű adatigénylésben kérte ki a szervezettől, kikkel szerződött és mire költött a hivatal 2013. január 1-jétől mostanáig. Amint adatigénylésünkre választ kapunk, nyilvánosságra hozzuk.

A szerződések közzé nem tételével akkor sért törvényt a KEHI, ha ezek között van olyan, amelynek értéke meghaladja az ötmillió forintos értéket. A korábbi években több ilyen értékben kötött szerződése volt a KEHI-nek a weboldalon elérhető információ alapján. ( Azt, hogy az állami, közpénzből működő intézményeknek milyen adatokat kell nyilvánosságra hozniuk, az információs önrendelkezési jogról és az

információszabadságról szóló törvényszabályozza.)


A KEHI-től próbált közérdekű információt kikérni a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet is, de ők sem jártak több sikerrel. A TASZ információszabadság-programjának vezetője, Hidvégi Fanny így fogalmazott a 168 Óra kérdésére: „Az információszabadsággal kapcsolatos igényeinket nem nagyon teljesítette a KEHI.”

Olyannyira nem, hogy a jogvédő szervezet egyik KEHI-s adatigénylése már a bírósági szakaszba is eljutott. A TASZ többek között azt szerette volna megtudni az ellenőrző hivataltól, hogy a norvég támogatásban részesült civilszervezetek közül milyen szempontrendszer alapján és mely szervezeteket vontak vizsgálat alá, és hogy kinek a döntése alapján indulhat ilyen eljárás. A KEHI mostanáig nem válaszolt a TASZ második, a KEHI-jelentésre vonatkozó adatigénylésére sem.