Tiltott kezelések
Múlt héten a rendőrség „emberi test üzletszerűen és bűnszövetségben elkövetett tiltott felhasználása” megalapozott gyanújával letartóztatott négy orvost. Hármat a Nyírő Gyula Kórház területén lévő magánrendelőben fogtak el: állítólag illegális őssejtbeültetésre készültek. Köztük az ukrán Yuliy Baltaytis. Negyedik társukat, Seffer István sebészt Siófokon vették őrizetbe. De milyen szálak fűzhetik össze a történet szereplőit?
Őt sokan a TV 2 plasztikai műtéteket népszerűsítő sorozatából, A nagy alakításból ismerhetik. Az orvoscsoport – a rendőrség szerint – „százas nagyságrendben” hajtott végre tiltott őssejtes beavatkozásokat. Az orvosok az IRM Magyarország Nemzetközi Biotechnológiai és Őssejt Központ Zrt. munkatársai. A cég Kaposvárott működött. Igazgatóságának tagja Pákh Imre műgyűjtő, az USA-ban élő üzletember, több Munkácsy-festmény tulajdonosa. Tiszteletbeli igazgatósági tag, a cég „médiaarca” Fásy Ádám. Ők ketten állítják: nem tudtak az illegális emberkísérletekről. De milyen szálak fűzhetik össze a történet szereplőit? SÁNDOR ZSUZSANNA oknyomozó riportját a 168 Óra csütörtöki számában olvashatják. Bulvárosan fogalmazva: "lerántjuk a leplet!"
A szereplők
Az ukrán Yuliy Baltaytis a New York-i Institute Regenerative Medicine (IRM) őssejtintézet kutatója volt. A vállalkozásban tulajdonosként vett részt Pákh Imre magyar származású műgyűjtő. 2002-ben őssejtterápiás rendelőt nyitottak Barbadoson. A karib-szigeteki „őssejtes üzletág” előnyösnek tűnhetett. Az USA-ban 2001 óta tiltották az őssejtek emberi felhasználását, Barbadoson viszont nem volt ilyen tilalom. A hely adóparadicsom is: szigorú a banktitok, az offshore cégek pénzforgalmát lehetetlen kívülről nyomon követni.
Baltaytis és Pákh között nemcsak munkakapcsolat volt: az orvos őssejtekkel gyógyította a műgyűjtő édesapját is. Vállalkozásuknak egy 2006-os oknyomozó riport vetett véget. A BBC egyik újságírója állította róluk: az őssejteket ukrajnai kórházból szállítják nekik. A harkovi klinikán újszülötteket öltek meg azért, hogy az „őssejtszállítmányt” Barbadoson értékesíthessék. A botrány miatt a barbadosi hatóság bezárta az IRM-rendelőt.
Összehozták
Mindenesetre tény: Baltaytist ott nem tartóztatták le. Pákh hozta őt össze Seffer Istvánnal. A plasztikai sebész a Seffer–Renner-magánklinikát vezette Kaposvárott. Főleg szépészeti beavatkozásokat végeztek, honi hírességeknek varázsolt új külsőt Seffer. Akit aztán az őssejtterápia kezdett érdekelni. Nem mellesleg: Baltaytis már Barbadoson is leginkább bőrfiatalításra használta őssejtes gyógymódját. A két orvos elhatározta: őssejtterápiás központot nyitnak Kaposvárott. Az ottaniak szerint Seffer bal- és jobboldali politikusokkal is jóban volt, exkluzív partijain a város elitje is megjelent.
2007 nyarán a Seffer–Renner-klinika megnyitotta őssejtkutató laboratóriumát Kaposvárott. A félmilliárdos beruházás nagy médiavisszhangot kapott. A klinika irányítását a plasztikai sebész bátyja, Seffer Tibor vette át, öccse az őssejtlabornak szentelte idejét. Hazai és amerikai tőkével megalakult az IRM Magyarország Zrt., amely a laboratóriumot működtette. Tulajdonosi körében található Seffer István és Pákh Imre is. Aki egyben alapítója a cégben ötvenszázalékos tulajdonnal rendelkező IRM Biopharma Holdingsnak. (Ezt is adóparadicsomban, a Virgin-szigeteken jegyezték be.)
Seffer István többször nyilatkozta akkoriban: világhírű kutatók dolgoznak náluk, köztük Baltaytis profeszszor, s úgy tervezik, embrionális őssejtterápiával már 2008-ban gyógyíthatják betegeiket.
A mulatós őssejt-beültető
Ehhez az ÁNTSZ és az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) engedélyét is meg kellett volna szerezniük. De nem kapták meg. Az ETT ugyanis, miután úgy találta, hogy a laboratóriumi feltételek megfelelőek, az őssejtek gyűjtéséhez és tárolásához járult hozzá. Máshoz nem.
Az IRM egyáltalán miért kezdett bele a félmilliárdos beruházásba? Miben bíztak? Egy plasztikai sebészből, egy műgyűjtőből és egy mulatós műsorairól ismert tévésztárból álló igazgatói testület vajon miféle szakmai döntéseket hozhatott az őssejtkutatás kérdéseiben?
Ha meg szeretné tudni, végül min buktak meg, olvassa el a csütörtökön megjelenő 168 Órában Sándor Zsuzsanna cikkét!