Tiltakoznak az európai egyetemek a genderképzés eltörlése ellen
Tiltakozik az Európai Egyetemek Szövetsége (EUA) a genderképzés tervezett megszüntetése ellen. Felszólítják a magyar kormányt, hogy törölje terveit, mivel a genderképzés megalapozott tudományág, amit a világ legrangosabb intézményeiben oktatnak, és amiből a szakon végzettek és a társadalom is sokat profitál – szúrta ki a hvg.hu.
Közleményükben azt írják, hogy ha a kormány elfogadja a képzés megszüntetését módosító rendeletet, az olyan szintű állami beavatkozást jelent a felsőoktatásba, ami példa nélküli az Európai Unióban.
A szervezet ezzel arra reagált, hogy az Emmi és az igazságügyi tárca rendeletmódosító előterjesztése alapján a jövőben nem indulhat mesterképzés a társadalmi nemek tanulmánya szakon. Az Emmi azzal indokolta a lépést, hogy a képzés más szakoktól vesz el erőforrásokat, a munkaerőpiacon nincs szükség a szakon végzettekre. Ezt az állítást a CEU rektorhelyettese egy táblázattal megcáfolta.
Mesterképzés a témában Magyarországon a CEU-n és az ELTE-n folyik. Az EUA kiemeli, hogy mindkét intézmény együttműködik nemzetközi egyetemekkel, mindkettő tagja az EUA-nak is. A kormány érvelése – miszerint itthon nincs szükség genderszakon végzettekre – azért sem világos, mert az ELTE képzése csak tavaly indult.

A szervezet úgy látja, hogy az intézkedés súlyos veszélyt jelent az egyetemi szabadságra és intézményi autonómiára. Kifogásolták az egyeztetés hiányát is, egyúttal megjegyzik, hogy számtalan tiltakozást kaptak egyetemektől, tudósoktól a genderszak megszüntetése miatt.
Pár napja az Európai Tudományos Akadémiák Szövetsége (ALLEA) is kemény hangú közleményben bírálta az Orbán-kormány tudománypolitikáját.